Zahraničí

Let astronautů na Měsíc se odkládá. Nejdříve se tam podívají v roce 2025

Člověk na Měsíci nestane dříve než v roce 2025. Oznámil to šéf Národního úřadu pro letectví a vesmír. NASA tím termín posunula nejméně o rok oproti plánu, který představila administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Překonání dalšího milníku v objevování kosmu se o nějakou dobu zpozdí. Na povrchu Měsíce člověk nebyl už od roku 1972 a podle původního plánu se tak mělo stát už za necelé tři roky. To vše v rámci mise Artemis, která má tři fáze.

"Takže první mise nás doveze bez posádky na Měsíc. Druhá mise je pak vozidlo, kterým NASA plánuje dovézt čtyři astronauty na Měsíc, jen kolem něj kroužit. A pak třetí mise, to je ta, který přivede prvního astronauta, prvního muže a první ženu znovu, po Apollu, na povrch Měsíce," popsal misi Artemis hlavní inženýr Matthias Gronowski.

Související obsah

Artemis je pro lidskou misi na Měsíc příhodné jméno. Podle řecké mytologie šlo o dvojče Apolla, což bylo také jméno programu, který před 52 lety dopravil na Měsíc prvního člověka.

Let Artemis III musela NASA odsunout kvůli soudnímu sporu s majitelem Blue Origin, Jeffem Bezosem. Tomu se nelíbilo, že výběrové řízení na stavbu přistávacího zařízení vyhrál jeho konkurent Elon Musk se společností Space X.

Související obsah

Soud ale před šesti dny rozhodl ve prospěch NASA a vývoj Artemis může pokračovat. "Není to rozhodnutí, které jsme chtěli, ale respektujeme rozsudek soudu a přejeme NASA a SpaceX hodně úspěchů," okomentoval rozhodnutí soudu Jeff Bezos.

Projekt Artemis má za úkol zkoumat využití zdrojů ve vesmíru. Ve spolupráci s Austrálií Američané vyvíjí vozítko, které bude například na Měsíci hledat kyslík. Artemis I by se měla uskutečnit už na začátku příštího roku.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz