Zajímavosti

NASA varuje před blížícím se asteroidem, je velký jako tři fotbalová hřiště

NASA varuje před blížícím se asteroidem, je velký jako tři fotbalová hřiště
Ilustrační obrázek | Zdroj: profimedia.cz

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) varuje před potencionálním nebezpečím z vesmíru. Asteroid široký jako tři fotbalová hřiště se totiž v prosinci dostane do blízké vzdálenosti od Země.

Podle výpočtů NASA by měl asteroid pojmenovaný 4660 Nereus kolem Země prolétnout už 11. prosince. Vědci však uvedli, že se není čeho obávat, jelikož je označen jako "potencionálně nebezpečný" a Zemi by se tak měl vyhnout v bezpečné vzdálenosti.

Asteroid proletí kolem planety ve vzdálenosti zhruba 3,9 milionu kilometrů, což je vzdálenost desetkrát větší, než je mezi Zemí a Měsícem. Nereus je dlouhý necelých 330 kilometrů, což z něj dělá jeden z největších asteroidů, který v blízké době kolem naší planety proletí. Výzkumníci z NASA zároveň dodávají, že ve vesmíru existují i mnohem větší asteroidy.

Související obsah

​Znovu by se k Zemi měl poté přiblížit v březnu roku 2030 a následně až v listopadu roku 2050. Větší vrásky na čele způsobuje vědcům z NASA ale jiné vesmírné těleso, a to asteroid Bennu, který je podle nich jedním z nejnebezpečnějších známých asteroidů v naší sluneční soustavě.

Vědci se totiž obávají toho, že by mohl dopadnout na Zemi do roku 2300. Šance je 1 ku 1750, v přepočtu 0,057 procenta. Přestože je šance, že zasáhne Zemi, velmi malá, zůstává Bennu jedním ze dvou nejnebezpečnějších známých asteroidů v naší sluneční soustavě. Tím druhým je asteroid s názvem 1950 DA.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz