Domácí

Zdravotníci vzkazují Landově výzvě: Je odporná a život ohrožující

Zdravotníci vzkazují Landově výzvě: Je odporná a život ohrožující
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Zdravotnické odbory se ohradily proti iniciativě Zlatý špendlík, za kterou stojí zpěvák Daniel Landa. Její příznivci totiž zahlcují hygienické služby dotazy, na které podle zákona musí odpovídat. Podle odborářů si účastníci tohoto bojkotu neuvědomují, že tím ohrožují fungování hygieniků a v návaznosti na to i životy ostatních lidí.

Hygienici kromě sílící epidemie čelí další výzvě. Sympatizanti iniciativy Zlatý špendlík uposlechli výzvy zpěváka Daniela Landy a podle jeho návodu administrativně zahlcují hygienické služby dotazy. Žádají hygieny o informace podle zákona o svobodném přístupu o informacích. Na ty jsou hygienici povinni odpovídat, což jim komplikuje boj s covidem-19.

Například jihočeští hygienici zaznamenali ve středu stovky takových dotazů během několika hodin. Zdravotnické odbory na situaci zareagovaly následující den. "Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů. Nebezpečí nákazy koronavirem hrozí všem!" stojí ve výzvě Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.

Související obsah

Odboráři připomněli, že hygienické služby jsou už více než rok a půl na pokraji fyzických a psychických sil. Snaží se trasovat a celkově řešit epidemii covidu-19, pracují večer, o víkendech a na úkor svého soukromého života. 

Výzva se týká i resortu zdravotnictví, který by podle odborářů měl iniciativu zastavit. "Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví, aby využilo všechny možnosti, které mu dává český právní řád, k zastavení nesmyslné a lidi ohrožující kampaně iniciativy," dodali odboráři. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr Gazdík odvolal ředitelku Cermatu

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla ministrova nespokojenost s fungováním organizace. Ta má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky.

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz