Počasí

Martin na bílém koni opět nepřijel. Podle meteorologů bude zima suchá

Martin na bílém koni do Česka ani letos nepřijel. Tato pranostika už nevychází posledních 14 let. Jedenáctého listopadu u nás naposledy sněžilo v roce 2007. Meteorologové předpovídají suchou zimu a do konce listopadu pravděpodobně bez sněhu.

Mlha a nízká inverze. Takhle to ve čtvrtek vypadalo téměř po celém Česku. Na horách ale počasí připomínalo spíš jaro. Třeba nejvýše položené město ve střední Evropě, Boží dar, nabídlo jasnou oblohu a příjemné teploty přes deset stupňů.

"V horských oblastech může být při slunečné obloze až 15 stupňů, zatímco pod nízkou inverzní oblačností jsou teploty o 10 stupňů nižší," předpovídala meteoroložka Dagmar Honsová.

Pranostika o Martinovi na bílém koni patří společně s Medardovou kápí a ledovými muži v souvislosti s počasím mezi ty nejznámější. Jenže jak se zdá, už moc nefunguje. Už 14 let na Martina nesněžilo.

Související obsah

​Kdyby Martin slavil svátek o týden dřív, pranostika by se vyplnila. Minulý čtvrtek totiž na Božím daru napadlo 10 centimetrů čerstvého sněhu. "V předchozích letech se stalo, že jednou aspoň nasněžilo brzy v říjnu. Letos vlastně trochu napadlo minulý týden, jinak to začíná pozvolněji," popsal situaci horský záchranář Jan Šimeček.

Na Božím Daru televize Nova ve čtvrtek nenatáčela náhodou. Byla s ním spojena soutěž o exotickou dovolenou, ve které diváci mohli tipovat, kolik sněhu tam bude v 11 hodin a 11 minut. A jak je možné vidět na záběrech v reportáži, nebyl tam žádný. Vítěze oznámíme v pátek dopoledne na TN.cz.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz