Domácí

Průvodčí po pádu lanovky na Ještědu zachránil 13 lidí. Dostal nejvyšší ocenění

Průvodčí Radek Kysela, který při havárii lanovky na Ještěd zachránil 13 lidí, získal nejvyšší vyznamenání, které může udělit hejtman. A to Záslužnou medaili prvního stupně integrovaného záchranného systému Libereckého kraje.

Průvodčí Radek Kysela bezprostředně po tragické události na Ještědu lidem obětavě pomáhal nastoupit do přistavené plošiny. Dalším pak se slaňováním. Kabinu lanovky opustil jako poslední.

Průvodčí horní kabiny neměl šanci pád z 30metrové výšky přežít. Panu Kyselovi se v druhé kabině podařilo včas zatáhnout za záchrannou brzdu. Svou duchapřítomností pomohl 13 lidem i psovi, které vezl.

V pátek dostal Záslužnou medaili prvního stupně integrovaného záchranného systému. "Je to nejvyšší ocenění, které může člověk dostat," vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Související obsah

​"Zabránil obrovskému neštěstí, protože nebýt jeho příkladného činu, stala by se velká tragédie. I když na tyhle věci můžete dennodenně cvičit, on opravdu svým zásahem zachránil spoustu lidských životů. A za to mu patří velké díky. Ta medaile ani slovo nedokáže ocenit jeho přístup," vyjádřil se ředitel libereckých záchranářů Luděk Kramář.

Rozhovor pan Kysela skromně odmítl. Stále se nemůže vyrovnat se ztrátou kolegy a kamaráda. "Opravdu o tom nechci hovořit," řekl. Ještě vloni v květnu byl plný radosti, že může po covidové pauze opět začít vozit turisty.

Kdy se ke své práci vrátí, není vůbec jasné. Vyšetřování potrvá řadu měsíců, musí se vybudovat nová lanovka a získat důvěra turistů.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz