Domácí

Archeologové na Rakovnicku našli poklad. Ten má nevyčíslitelnou hodnotu

Archeologové na Rakovnicku našli poklad. Ten má nevyčíslitelnou hodnotu
Zdroj: D. Blažek

Archeologové loni na Rakovnicku objevili zajímavý poklad plný zlatých šperků, které byly zdobeny drahokamy. Předměty pochází z období druhé poloviny 5. století, tedy z období stěhování národů. Šperky vystaví muzeum T.G.M. Rakovník příští rok.

Šperky představují přezka a prsten, které byly pravděpodobně součástí dobového lupu z hrobu bohatého aristokrata. Podle odborníků někdo poklad na Rakovnicko donesl.

O tom svědčí především přezka, která se nedochovala celá, byla rozdělena nejspíše jako kořist na tři díly. Jedná se o nejstarší užití českého granátu v historii šperkařství. Šperk je unikátní zejména pro svou bohatou drahokamovou výzdobou a svojí hmotností. Prsten se dochoval celý.

"Přezka obsahuje více než 150 gramů ryzího zlata doplněných broušenými českými granáty a almandiny," popsalo muzeum T.G.M. Rakovník.

Související obsah

Šperky jsou staré více než 1 500 let. Svou důležitostí jsou srovnatelné se středověkými korunovačními klenoty. Přezku s prstenem zřejmě nosila vysoce postavená osoba, jako třeba germánský král či vyslanec.

Odborníci v současné době předměty zkoumají. Podílejí se na tom nejen vědci z Česka, ale i Německa, Francie a Rakouska.

Návštěvníci muzea se mají na co těšit. Příští rok budou totiž šperky vystaveny v muzeu T.G.M. Rakovník.

​Podívejte se na celý poklad v galerii:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz