Domácí

Na Landovu iniciativu míří trestní oznámení. Podává ji resort zdravotnictví

Na Landovu iniciativu míří trestní oznámení. Podává ji resort zdravotnictví
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví podává trestní oznámení na iniciativu Zlatý špendlík, za kterou stojí zpěvák Daniel Landa. V pátek to oznámil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Iniciativa totiž před několika dny vyzvala svoje příznivce, aby administrativně zatěžovali hygienické služby. Hygienikům od té doby přišly tisíce žádostí o informace.

Na iniciativu Zlatý špendlík míří trestní oznámení pro podezření ze sabotáže, oznámil to v pátek šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Účastníci této iniciativy totiž hygieniky podle Landova návodu zatěžují e-maily s dotazy na jejich činnost. Landa je dlouhodobým odpůrcem proticovidových opatření.

Na otázky Landových sympatizantů hygienické služby podle zákona o svobodném přístupu k informacím musí odpovídat, což jim nesmírně komplikuje už tak náročnou situaci okolo epidemie onemocnění covid-19.

Výzva k zatěžování hygieniků visí na webu iniciativy teprve pár dní, hygienické služby ale už teď evidují tisíce e-mailů. "Zatím přišlo na Krajské hygienické služby asi 10 tisíc zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší. Ti, co se zapojili do této akce by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí," uvedl Vojtěch. 

Související obsah

Kvůli administrativnímu přetížení mají hygienické služby problém s trasováním. "Všechny trasovací kapacity jsou v nyní terčem útoku iniciativy Zlatý špendlík. Chtěli bychom poprosit, pokud dostanete SMS s linkem na sebetrasovací formulář, vyplňte ho. Pomůžete nám tak lépe ustát útok a ochránit více lidí. Podali jsme také trestní oznámení," upozornil projekt Chytrá karanténa na twitteru.

Proti činnosti iniciativy se ve čtvrtek ohradily zdravotnické odbory. Výzvu na přetěžování hygieniků označily za odpornou a život ohrožující a požádaly ministerstvo zdravotnictví, aby využilo veškerých možností právního řádu, aby činnost zastavilo. Reakci Daniela Landy na trestní oznámení redakce TN.cz zjišťuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz