Zahraničí

Tereza H. stále čeká na propuštění. Už tuší, kdy by se mohla vrátit do Česka

Češka Tereza Hlůšková, která měla podle původního obvinění pašovat v Pákistánu devět kilogramů heroinu, stále čeká na propuštění. Původně měla věznici opustit začátkem tohoto týdne, kvůli přetížení tamních soudů se prý ale proces pozastavil. Podle ministerstva zahraničí by mohla do Česka přiletět příští týden.

Zproštěna obžaloby byla 1. listopadu. Očekávalo se, že z pákistánského vězení vyjde tento týden v pondělí. "Stále bohužel nebyl vyhotoven písemný rozsudek, teprve na základě vyhotovení toho písemného rozsudku může být česká občanka propuštěna z věznice, kde se momentálně nachází," uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

"Ze strany pákistánských úřadů došlo ke zdržení, které nejspíš je reakcí na některé informace od právníků, kteří využili situace a začali pouštět do médií informace o tom, že má dostat nějaké odškodnění," vyjádřil se europoslanec Tomáš  Zdechovský (KDU-ČSL).

Už v následujících hodinách by ale prý soud mohl podepsat příkaz k jejímu propuštění. Z vězení by se tak mohla dostat začátkem příštího týdne. "Opravdu je složitý to celý zprocesovat a je potřeba nejdřív to rozhodnutí soudce, které bude doručené do věznice. Pak teprve mohou nastat ty kroky s jejím propuštěním," dodal Zdechovský.

Související obsah

​Pracovníci zastupitelského úřadu v Islamabádu jsou podle ministerstva zahraničí připraveni Češce zajistit po propuštění ubytování, kde setrvá do doby, než odletí ze země. "Následně poté, co obdrží svoje osobní věci včetně cestovního pasu, může odletět do České republiky," vysvětlila Davidová.

Terezu Hlůškovou pákistánští celníci zadrželi v lednu 2018 na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. V březnu 2019 byla odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a pokutě. Rozsudek byl podle jejího obhájce v rozporu s fakty a nebyl podložen žádnými konkrétními důkazy.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz