Naše Česko

Rodiny politických vězňů vysadily Alej svobody. Bude připomínat oběti represí

Rodiny politických vězňů vysadily Alej svobody. Bude připomínat oběti represí
Zdroj: Twitter Nadace Partnerství

Rodiny odpůrců komunistického režimu v sobotu vysadily novou Alej svobody. Vyrostla poblíž Příbrami u Památníku Vojna, který v 50. letech sloužil pro internaci politických vězňů.

Příbuzní politických vězňů v sobotu ve spolupráci s Nadací Partnerství vysadily 11 lip a 89 javorů. Tyto stromy vytvořily Alej svobody a budou připomínat oběti represí. Svůj strom tam má například Klára Formanová, jejíž otec, spisovatel Jiří Stránský, musel nuceně pracovat v uranovém lágru Vojna. Další strom připadl přímé pamětnici, 95leté advokátce Libuši Musilové.

Památník Vojna u Příbrami je jediným komunistickým táborem, který se v Česku dochoval. Spisovatel Stránský tam strávil část svého protiprávního uvěznění. "Můj tatínek, Jiří Stránský, byl politický vězeň a strávil víc jak deset let v komunistických lágrech. Pro něj i naši rodinu je místo letošní výsadby symbolické. Táta vždy ctil pravdu a chránil svobodu a byl životním optimistou," uvedla Formanová.

Související obsah

​​K Památníku Vojna přijela i advokátka Libuše Musilová, která stále působí v Konfederaci politických vězňů. Ona sama za mřížemi protiprávně strávila čtyři roky. Stromy na výsadbu aleje dodala firma Pavla Kafky, jehož otec František rovněž strávil jako "nepřítel komunistického režimu" 18 měsíců v lágru, konkrétně v příbramském Bytízu. 

"Podpořit Alej svobody u Památníku Vojna u Příbrami je velmi symbolické. Jako malý kluk jsem s napětím poslouchal napínavá vyprávění mého otce z vězeňského prostředí právě z lágru Bytíz u Příbrami. Je velmi důležité pravidelně připomínat celé naší společnosti, jak vzácná je svoboda," sdělil Kafka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz