Zahraničí

Britská královna už chystá vánoční hostinu. Kuchař prozradil, co se bude jíst

Britská královna už chystá vánoční hostinu. Kuchař prozradil, co se bude jíst
Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Profimedia

Královna Alžběta II. už zahájila přípravy vánoční hostiny, kterou tradičně pořádá na svém panství v Sandringhamu v Anglii. Většina lidí by zřejmě očekávala, že monarchové podobného postavení budou na Vánoce jíst jen ty nejvybranější pokrmy od kaviáru po husí játra. Bývalý šéfkuchař královské rodiny ale takové odhady zamítl, štědrovečerní tabule, kterou britská panovnice připravuje, by prý nemohla být tradičnější.

Blíží se první Vánoce, o kterých britská královna bude bez manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu. Letos na začátku dubna totiž zemřel ve věku 99 let. Královna se ale podle zdrojů britského deníku Mirror na svátky těší a chystá se letos do Sandringhamu v anglickém Norfolku pozvat širší rodinu.

Dokonce se už pustila do příprav tradiční vánoční oslavy. "Její Veličenstvo se velmi těší na to, že o vánočních svátcích pohostí svou rodinu ve svém domově v Norfolku. Je potřeba udělat mnoho příprav, abychom mohli vyhovět všem pozvaným," uvedl pro britský deník nejmenovaný zdroj z královnina okolí.

Související obsah

K vánoční oslavě britské královny patří samozřejmě i hostina pro celou rodinu. "Půjdou do kostela a pak budou mít pravděpodobně velký oběd, který se bude skládat ze salátu s krevetami, nebo humrem, a také z pečeného krocana. Nebudou chybět ani tradiční přílohy, jako jsou mrkve, růžičková kapusta a pečený pastinák. Na dezert pak zřejmě bude tradiční vánoční pudink," prozradil Darren McGrady, který dříve pracoval v královské kuchyni.

Podle bývalého královského kuchaře je vlastně královská rodina "nudná", co se týče slavností. "Nedělali jsme šunky, nebo tak něco. Jen tradiční krůty. Tři pro královnu a její rodinu, jednu pro dětskou školku a potom další krůty pro asi 100 zaměstnanců, aby všichni měli oběd," uvedl McGrady.

Související obsah

Krocan se podává se šťouchanými a pečenými bramborami, nádivkou z kaštanů, nebo šalvěje a cibule, brusinkovou omáčkou a chlebovou omáčkou. Tradiční vánoční pudink se ozdobí cesmínou a podává se politý brandy, která se před odnesením do jídelny zapálí. Podle Gradyho se stejné menu opakovalo rok co rok.

Královna Alžběta II. se letos na podzim potýkala se zdravotními problémy a aktuálně by měla podle doporučení lékařů odpočívat. Zakázali jí také její oblíbenou každodenní sklenku martini a doporučili abstinovat. Zatím tedy není jasné, jestli si letos o Vánocích bude moci dát tradiční slavnostní drink. Jasné není ani to, jestli se vánočních oslav zúčastní i princ Harry a vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová. 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz