Domácí

Pacienty u zubaře čekají změny. Pojišťovny začnou přispívat na více věcí

Pacienty u zubaře čekají změny. Pojišťovny začnou přispívat na více věcí
Zdroj: Profimedia

Pojišťovny začnou od ledna přispívat na kvalitnější korunky a zubní náhrady, proplácet ale také v některých případech budou i rovnátka, a to bez ohledu na věk. Změny přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Od nového roku dojde vlivem novely zákona z dílny ministerstva zdravotnictví k několika velkým změnám. Ty pocítí lidé zejména při návštěvách zubařů či ortodontistů. "Rozšiřuje se počet hrazených úkonů. Kromě akutní a preventivní péče se tam přidávají i estetické zákroky, to znamená lepší korunka, hrazení některých rovnátek," upřesnil mluvčí resortu Daniel Köppl.

Zdravotnická péče má být dostupná pro širší skupinu lidí. Dojde k úpravám například v seznamu protetických výrobků, který se v Česku naposledy měnil před 24 lety. Jenže za tu dobu se materiály a technologie výroby posunuly dopředu.

Co přinese novela zákona

  • místo zastaralých čepových korunek se budou proplácet estetické plášťové z kompozitního plastu
  • nové příspěvky na modernější náhrady a korunky
  • rovnátka zdarma i pro dospělé, pokud mají vážný zdravotní problém
  • více peněz za rovnátka pro dospělé, pokud jsou důvody estetické
  • věkové hledisko – např. pacienti do 18 let budou mít nově plně hrazenou korunku estetickou plášťovou z keramiky
  • změna životnosti výrobků, a tím i frekvence úhrad – u korunek z pěti na osm let

Proplácení kvalitnějších zubních korunek

Pojišťovny od ledna přestanou přispívat na některé zastaralé metody a materiály, místo toho má přijít na řadu moderní stomatologická péče. Pojišťovny třeba přestanou hradit čepové korunky nebo částečně snímatelnou náhradu s drátěnými prvky, která může být podle některých odborníků při dlouhodobém používání dokonce škodlivá. Jak upozorňuje portál Vitalia.cz, místo toho naopak nově začnou plně hradit korunku estetickou plášťovou z kompozitního plastu. Na tu nyní přispívají 745 korun, zbytek doplácí pacient. Od ledna se úhrada zvýší na zhruba dva tisíce korun, takže by již v praxi měla být zdarma.

Související obsah

​Částečná úhrada za nadstandard

Další velkou novinkou je nastavení částečných úhrad za nadstandardní péči u korunek, snímatelných náhrad a jejich oprav. Pojišťovny by od ledna měly přispívat stejnou částkou bez ohledu na použitý materiál, ordinační postup i technologii zpracování. Dosud se částky lišily. V praxi se tak bude lišit pouze doplatek, o jehož výši si ale rozhodne samotný pacient.

Pacienti si tak v praxi budou moci připlatit za lepší celkové náhrady. "Bude je tedy možné zhotovit na potřebné úrovni a kombinovat třeba s implantáty, takže se mnozí senioři konečně pořádně najedí. Náhrada bude funkčnější, a pokud budou chtít, i estetičtější," uvedl pro portál Vitalia prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Proplácení rovnátek

U fixních rovnátek doposud pojišťovny hradily jen práci lékaře, nikoliv materiál. Nově bude u vážných případů hrazeno obojí, a to i dospělým. Zdravotní péče se tak stane dostupnější všem pacientům s vážnými ortodontickými vadami, jako jsou rozštěpy, vrozené nebo systémové vady. V případě řešení estetických vad si naopak lidé připlatí více. Zdravotní pojišťovny jim přestanou od nového roku hradit i práci ortodontistů, pokud jim bylo více než 22 let.

Změna délky životnosti

Životnost korunky pro pojišťovnu nebude pět let, ale již osm let. Znamená to, že pojišťovna uhradí zčásti nebo zcela korunku na stejném zubu jedenkrát za osm let. Výjimku mají pacienti do 18 let, kde budou pojišťovny přispívat 1500 korun na adhezivní náhradu z kompozitního plastu a kovu jednou za pět let. Celkové a částečné snímatelné náhrady pojišťovny plně či částečně proplatí jednou za čtyři roky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz