Domácí

VZP bude k očkování dávat poukázky. Co ostatní pojišťovny? PŘEHLED

VZP bude k očkování dávat poukázky. Co ostatní pojišťovny? PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

VZP bude v rámci své nové kampaně rozdávat nově očkovaným seniorům poukazy do lékárny. Redakce TN.cz oslovila ostatní pojišťovny s dotazem, zda chystají podobnou motivační kampaň. Jejich odpovědi najdete v článku.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) se rozhodla seniory motivovat k očkování poukazy do lékárny. Ty budou v hodnotě 500 korun a senioři je budou moct použít na nákup vitamínů a potravinových doplňků. Nabídka je pro všechny nově očkované seniory nad 65 let, kteří dokončí vakcinaci.

Pro klienty pojišťovny, kteří se ale nechali naočkovat již dříve, tato nabídka neplatí. " V první řadě děkujeme všem, kdo se chovají zodpovědně a očkovat se již nechali, při přípravě bonusů na příští rok určitě budeme myslet právě i na tyto klienty," řekla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

"V tuto chvíli ale VZP reaguje na prudce se horšící covidovou situaci a na to, že jen mezi našimi klienty je stále 226 tisíc neočkovaných seniorů, které se snažíme motivovat k očkování. Navíc pomáháme odlehčit celému systému, kdy se rychle začínají obsazovat nemocniční lůžka a začíná se odkládat i plánovaná péče. To vše má samozřejmě vliv i na očkovanou část populace," dodala Plívová.

Související obsah

​Další zdravotní pojišťovny působící v Česku už mají naplánované kampaně na podporu očkování, ale postup VZP napodobovat nechtějí.

Revírní bratrská pokladna (RBP) zahájila vlastní masivní marketingovou kampaň "Když se spojí PRO a PROTI aneb Jsem PROočkovaný, mám PROTIlátky" a zároveň praktickým lékařům zavedla bonus 380 korun za každého naočkovaného pacienta.

Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky (VOZP) chce také ve své kampani cílit hlavně na praktické lékaře. "Na neočkované seniory chceme působit především prostřednictvím jejich praktických lékařů, kteří nejlépe znají zdravotní stav svých pacientů, a jsou tudíž těmi nejpovolanějšími osobami k jejich motivaci. Právě připravujeme dopis praktikům s výzvou, aby své neočkované pacienty v seniorském věku aktivně přesvědčovali o potřebě vakcinace a vysvětlovali jim její převažující pozitiva," řekl vedoucí oddělení marketingu VZOP Jan Mates.

Související obsah

​Ani Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) se nepřipojí k vyplácení bonusů pro nově očkované. "Přestože o příspěvku připravovaném VZP nemáme žádné bližší informace, domníváme se, že může působit neuctivě vůči většině zodpovědných pojištěnců, kteří již očkování absolvovali. Za významně efektivnější nástroj považujeme úhradovou motivaci a informační podporu praktických lékařů, kteří své pacienty a jejich zdravotní stav znají nejlépe," řekla tisková mluvčí OZP Nicol Lenertová.

Poukazy nenabízí ani Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP). Rovněž se rozhodla spíše pro motivaci lékařů. "K příslušnému výkonu očkování proti COVID-19 bude praktický lékař vykazovat bonifikační výkon 01307, který je ohodnocen částkou 380 Kč. Výkon 01307 je platný od 1. 9. 2021," odpověděla za ČPZP Renata Knorová.

Také Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ) chce jít cestou motivace praktických lékařů k očkování. "Momentálně se snažíme podporovat toto očkování prostřednictvím praktických lékařů. A to třeba finanční motivací či opakovanými odbornými diskusemi na toto téma na seminářích s lékaři, které pořádáme. Souběžně s tím vedeme informační kampaň ve spolupráci s našimi největšími zaměstnavateli," řekl asistent ředitelky ZPŠ Petr Kvapil.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR) k očkování několikrát vyzývala během roku. Rozesílala hromadné e-maily i dopisy. Rovněž o důležitosti a výhodách očkování informovala pojišťovna na svých stránkách. "O jednotlivých postupech v rámci očkovací kampaně pravidelně jednáme s ministerstvem zdravotnictví a dalšími odbornými subjekty," řekla tisková mluvčí Jana Schillerová.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz