Domácí

Budoucí vláda se shodla na jménech ministrů. Půjdou s nimi za Zemanem

Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN se v úterý shodla na jménech budoucích ministrů. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) se ve středu setká s prezidentem Milošem Zemanem a předloží mu jejich seznam. Podle něj je pětikoalice připravená v Česku okamžitě převzít vládu.

Budoucí vláda se po úterním dopoledním jednání shodla na všech kandidátech na ministry. Na tiskové konferenci to oznámil Petr Fiala, kterého už prezident Miloš Zeman přislíbil jmenovat premiérem.

"Jsme připraveni okamžitě převzít odpovědnost za vládu v této zemi. Jsme v situaci, která je velmi vážná, my si to uvědomujeme. Je potřeba, aby tu byla vláda, která se opírá o většinu v Poslanecké sněmovně, která bude vládnout s důvěrou," prohlásil Fiala.

Schůzka s hlavou státu ho čeká ve čtvrtek, navštíví ho v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). "Zítra o tom budu informovat pana prezidenta Miloše Zemana, předložím mu návrh na členy budoucí vlády a budu věřit, že pan prezident vidí tu situaci stejně jako my," pokračoval šéf ODS.

Související obsah

​Pětikoalice zatím jména kandidátů na šéfy jednotlivých resortů nechce zveřejnit. "Prosím o trpělivost. Považuji za správné a slušné, aby se to nejprve dozvěděl pan prezident," vysvětlil Fiala.

Už delší dobu se spekuluje o tom, že Zeman by mohl mít s některými možnými ministry problém. Nejčastěji se skloňuje jména Jana Lipavského, který by mohl za Piráty usednout na ministerstvu zahraničí. Není vyloučeno, že nová vláda nevznikne tak rychle, jak si pětikoalice představuje.

Ministerstvo obrany má podle dřívějších informací připadnout Janě Černochové (ODS), resort financí Zbyňku Stanjurovi (ODS), zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), školství Petru Gazdíkovi (STAN) a zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Je však otázkou, zda rozdělení křesel po posledních jednáních ještě nedoznalo změn.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz