Domácí

Hrad ukázal první foto Zemana. Už je na tom jako dřív, řekl Babiš po setkání

Prezidenta Miloše Zemana v pondělí odpoledne navštívil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Po schůzce prohlásil, že stav hlavy státu se výrazně zlepšil. Prý je na tom stejně dobře jako před hospitalizací. Lékaři Zemana přemístili na běžný pokoj po více než měsíci.

Zeman už může přijímat návštěvy. Jako první ho v pondělí v 17 hodin navštívil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). "Musím říct, že jsem velice překvapen, v jaké dobré kondici pan prezident je. Skutečně se mu zlepšil zdravotní stav. Neviděl jsem ho od toho 10. října, kdy byl převezen do nemocnice," prohlásil.

"Když si vzpomenu na to stanovisko nemocnice, které poslala do Senátu, tak v posledním bodě se mluvilo o prognózách, které nebyly dobré. Teď je v úplně stejném stavu jako před hospitalizací. Je to dobrá zpráva. Už jak jsem s ním telefonoval, měl jsem z toho dobrý pocit," řekl Babiš po setkání s prezidentem.

Babiš se Zemanem řešil i povolební vyjednávání, podle jeho slov ale nepadlo nic konkrétního. "Pan prezident ty další postupy projedná s příštím premiérem a s ním projedná i další postup. Myslím, že pan předseda Fiala dostal termín ve středu," pokračoval.

Související obsah

Na schůzce probírali i boj s koronavirem. "Já jsem pana prezidenta informoval, že naše vláda samozřejmě pracuje, pracuje normálně. Samozřejmě že řešíme covid, řešíme ho intenzivně a stále, každý den. Bylo by dobré už konečně si uvědomit, že ten vir nikdo nezastaví. Pokud někdo říká, že zvládne vir, tak lže. A pokud se někdo ptá, co bude na Vánoce, tak to nikdo neví,​" uzavřel Babiš.

Hlava státu se léčí v Ústřední vojenské nemocnici v Praze (ÚVN) už od 10. října kvůli zhoršení chronického onemocnění. Minulý týden jej lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na rehabilitační oddělení a v pondělí pak na oddělení dlouhodobé péče. Návštěvy mu povolili od stejného dne.

"S primárním záměrem umožnit uskutečnění očekávatelných návštěv u prezidenta Miloše Zemana byl pacient přemístěn 15. 11. 2021 na lůžko dlouhodobé péče," informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Související obsah

Nemocnice zveřejnila pravidla, která musí všichni příchozí za prezidentem na oddělení dodržovat. Návštěvníci nesmí mít žádné příznaky covidu-19 ani jiného respiračního onemocnění a po celou dobu musí mít respirátor typu FFP2. Setkání se zároveň musí uskutečnit na pokoji, kde je pacient hospitalizován, může trvat maximálně 30 minut a u pacienta mohou být přítomni pouze dva lidé.

V neposlední řadě navíc všichni musí doložit buď potvrzení o očkování, platný negativní PCR test nebo dokument o prodělání nemoci.

"Vždy je žádoucí konzultovat vhodnost termínu a času návštěvy s ošetřujícím personálem, aby byla plánována vhodně pro pacienta mimo dobu, kdy probíhají například vyšetření, stravování, hygiena a podobně," upřesnila Zinke.

Související obsah

V úterý má Zemana navštívit slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zeman se sejde také s předsedou ODS Petrem Fialou, který prezidenta navštíví ve středu v 16:00. Informaci potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Andrej Babiš promluvil po návštěvě prezidenta:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz