Domácí

Česko si připomnělo výročí 17. listopadu. Vystoupil hologram Václava Havla

Česká republika si připomněla 32 let od sametové revoluce a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Už kolem šesté hodiny ráno přišel položit květiny na Národní třídu premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Následně dorazili také další politici. Na TN LIVE proběhlo k příležitosti státního svátku 17. listopadu speciální vysílání.

Napříč celým Českem se konaly pietní akce, průvody, demonstrace i koncerty ke Dni boje za svobodu a demokracii a Mezinárodnímu dni studenstva. Jako každým rokem však hlavním dějištěm byla Praha. Přehled těch nejzajímavějších akcí naleznete v tomto článku na TN.cz.

Už kolem šesté hodiny ráno přišel položit květiny na Národní třídu premiér Andrej Babiš (ANO). Doprovodili jej vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Karel Havlíček (ANO).

Související obsah

Od devíti hodin poté probíhala pietní vzpomínka k uctění památky vysokoškolských studentů, kteří se 17. listopadu 1989 stali oběťmi nacistické persekuce. Vystoupil tam mimo jiné exprezident Václav Klaus, který vyjádřil své obavy.

"My, kteří jsme aktivně prožili události listopadu 1989, začínáme mít obavu, že se navracejí časy, o nichž jsme si mysleli, že se nikdy nemohou vrátit," prohlásil Klaus.

Dni boje za svobodu a demokracii bylo na TN LIVE věnováno vysílání celou středu 17. listopadu. Speciál začal v 10:30 a v průběhu dopoledne i odpoledne se reportéři hlásili s živými vstupy z pietních akcí a dalšího dění spojeného se státním svátkem.

V 15:40 se odvysílal dokument Cesta ke svobodě, který byl natočen v roce 2019 k výročí 30 let od sametové revoluce. Příběhy dosud nezveřejněných fotografií z těchto důležitých dnů doplňuje podmanivý hlas Viktora Preisse. Dokument je ke zhlédnutí i na portálu Voyo.

Související obsah

​Od 17 hodin vysílalo TN LIVE z venkovního studia přímo na Národní třídě. Moderátor Michal Kratochvíl tam uvítal pozvané hosty z řad známých osobností. Byli mezi nimi například akademik Jiří Drahoš, který usiloval o prezidentské křeslo, bývalý ministr a hudebník Michael Kocáb, ale také jeden ze zakládajících členů Občanského fóra Michael Žantovský.

Dalšími hosty byli zpěvák Marek Ztracený, signatáři Charty 77 Alexandr Vondra a Martin Palouš nebo novinářka, která se účastnila v roce 1989 protestů v Albertově, Marta Bystrovová a další. Součástí tohoto bloku byla i Modlitba pro Martu v podání Jany Kirschner, která se ampliony městského rozhlasu rozezněla symbolicky v 17:11.

Vysílání TN LIVE pokračovalo až do zahájení Televizních novin, tedy do 19:30.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz