Zahraničí

Žbirkovi se před smrtí podařilo všechny obelhat. Tajil zásadní změnu

Žbirkovi se před smrtí podařilo všechny obelhat. Tajil zásadní změnu
Zdroj: Profimedia

Vždy ve svetru a na očích dioptrické brýle, aby působil dojmem pravého anglického džentlmena. Léta budovaného stylu se Miro Žbirka nevzdal ani potom, co už dioptrie nosit nemusel. Legenda československé pop music tak fanoušky v posledním roce života vodila za nos.

Žbirka začal brýle nosit už jako 17letý mladík a jeho poznávacím znamením zůstaly kromě krátké přestávky v 80. letech až do smrti. Výrazné obroučky ke zpěvákovi neodmyslitelně patřily. A nezanevřel na ně ani po operaci očí.

Na laser šel letos v únoru. Mekyho fanoušci neměli šanci cokoliv postřehnout, protože se brýle rozhodl nosit dál. "Díky panu primáři Novákovi dnes vidím jako orel. Mohl bych odložit i brýle, ale už je to taková image," přiznal Žbirka podle portálu topky.sk.

Zpěvák se pyšnil ohromující sbírkou obrouček, žádné brýle nikdy nevyhodil. Výjimku udělal pouze kvůli charitě, několik jich věnoval benefičnímu projektu pro pomoc dětem.

Související obsah

"Mám jich poměrně dost. Dá se říct, že jsou pro mě typické. Žádné jsem nikdy nedal pryč. Až při této příležitosti," prohlásil. Nejčastěji nosil pilotky, nebál se ale ani tlustých černých obrouček.

Miroslav Žbirka zemřel v nemocnici ve spánku ve středu 10. listopadu, bylo mu 69 let. Podlehl opakovaným zápalům plic, na kapačkách skončil už před měsícem, potom se ale na pár týdnů ještě vrátil domů.

Mezi jeho nejznámější hity patří Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Čo bolí, to prebolí, V slepých uličkách, Prvá nebo Balada o poľných vtákoch.

Před domem Mekyho Žbirky vzniklo pietní místo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz