Zahraničí

Pocta pro zesnulého Mira Žbirku. Slováci po něm chtějí pojmenovat ulici

Pocta pro zesnulého Mira Žbirku. Slováci po něm chtějí pojmenovat ulici
Zdroj: Profimedia

Po legendárním Miroslavu Žbirkovi by se mohla jmenovat ulice na Slovensku. Uvažuje o tom starosta Trnavé Hory, rodné vesnice zpěvákova otce. Plán měl v hlavě delší dobu, názvy ulic však mohou nést pouze jména už nežijících osobností.

Miro Žbirka se sice narodil v Bratislavě, jeho jméno ale nejspíš ponese ulice ve vesnici Trnavá Hora nedaleko Banské Bystrice. A to v místech, kde stával rodný dům zpěvákova otce Šimona Žbirky.

Zbourali ho sice už v 60. letech, místní ho ale mají stále v paměti. Žbirka starší obec s malým Mekym často navštěvoval.

Na záměr starosty Pavla Kravce upozornil portál Nový Čas. "Vzpomínku si ulice zaslouží přes jméno jeho slavného syna, který kromě toho, že byl skvělý zpěvák a skladatel, byl i slušný a hodnotový člověk," uvedl.

Související obsah

​Ulici nazvanou po Žbirkovi chtěl už před lety, jenže to nešlo. "V minulosti, když jsme realizovali názvy ulic, tak jsem říkal, že otec Žbirky pochází od nás, tak bychom po něm měli pojmenovat ulici. Potom jsem však přišli na to, že zákon umožňuje pojmenovávání jen po nežijících," vysvětlil.

"Teď teda není vyloučeno, že jednu z ulic bychom symbolicky pojmenovali po Miroslavu Žbirkovi, anebo na něj uděláme v obci nějakou jinou připomínku," uzavřel.

Poslední rozloučení se Žbirkou se bude v pátek 19. listopadu v Praze ve strašnickém krematoriu. Na obřad budou moci kvůli protikoronavirovým opatřením pouze příbuzní. Veřejnost se bude moct s autorem známých hitů rozloučit v prostorech před síní, kde bude umístěná i kondolenční kniha.

Podívejte se na reportáž TV Nova o Mekyho odchodu na věčnost:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz