Zpravodajství

Přinese jev La Niña mrazivou zimu? PŘEHLED, jak ovlivňuje počasí

I vzhledem k energetické krizi v Evropě se upírá pozornost lidí k předpovědím meteorologů na nadcházející zimu. Může do počasí v Evropě zasáhnout oceánský jev La Niña a přinést k nám na sníh bohatou zimu, jako byla ta loňská? A kde všude La Niña ovlivňuje počasí?

La Niña je jev v rovníkovém Pacifiku, kdy je rozložení teploty vody opačné ve srovnání se známějším El Niněm. A protože je tento oceánský jev propojen s atmosférou, má dopady na počasí na mnoha místech světa. Nejvýraznější vliv jevu La Niña je pravděpodobný v Americe, kde mohou v Kanadě očekávat studenou zimu, na jihu Severní Ameriky pak teplou a suchou zimu. V Austrálii a v Indonésii hrozí časté deště a následně povodně.

Jak La Niňa ovlivňuje počasí:

Zdroj: TN.cz

A jak je to s vlivem La Niña na počasí ve střední Evropě?

Evropa je od Pacifiku velmi vzdálená, i proto jednoznačné dopady jevů La Niña a El Niño nelze tak snadno prokázat. A pohled do historie to jen dokazuje. Na sníh byla bohatá zima v době působení jevu La Niña například v letech 2020 a 2010, naopak velmi mírné zimy panovaly v letech 1998 a 2000.

Jaká bude letos zima?

V současné chvíli nám s prognózou na zimu mohou pomoci sezónní výhledy, které vydávají velká evropská a americká centra. Výstup modelu NCEP se přiklání k tomu, že období meteorologické zimy, tedy v rozmezí od prosince do února, dosáhne v Evropě střední kladné odchylky od dlouhodobého normálu až o 2 °C.

To ale neznamená, že jsou vyloučeny ledové dny, tedy dny s celodenními mrazy, nebo sněhová kalamita i v nížinách. Do toho, jaké nakonec bude v zimě ve střední Evropě počasí, může promluvit také rozpadnutý polární vortex, který k nám vloni od 8. do 15. února přinesl průnik arktického vzduchu.

Výstup modelu NCEP předpovídá nadprůměrné teploty:

Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz