Naše Česko

Tadeáš dává knihám druhou šanci. Další příběh z cyklu Zelený hrdina

Nepotřebné knihy, které lidé často skladují v knihovnách, mají šanci dostat se ke čtenářům, kteří je ocení. A to díky projektu Tadeáše Kuly, který se tak dostal mezi 12 Zelených hrdinů, tedy lidí, kteří dokáží nahlížet do budoucnosti a není jim jedno, co po sobě zanechají dalším generacím.

Tadeáš Kula si pořídil živnostenský list hned v 15 letech. Ještě tři roky mu musela podepisovat faktury máma. Každý rok si ke svým narozeninám naděloval nějaký start-up a v 21 letech přišel ten zásadní, který změnil život Tadeášovi i tisícům odložených knížek.

Tadeášova firma Reknihy se zrodila z potřeby protřídit si doma nahromaděné knížky. Nakonec se zbavil celé své knihovny a značně zeštíhlil i tu tátovu. Jeho nápad není nijak převratný, spíš geniálně jednoduchý. Posílá do druhého kola knížky, které byly vydány v posledních dvaceti letech. Díky tomu jeho firma funguje v podstatě jako levné knihkupectví.

"Na stránkách máme webový formulář, kde je stačí hezky rozložit, vyfotíte je, slečna na on-linu se tím probere a napíše na e-mail, které bychom si vzali," popisuje Kula. Momentálně mají ve skladu přes 35 tisíc knížek. Nejvíc jich přibylo v první vlně lockdownu, kdy se lidé vrhli na třídění knihoven. Další příval čekají kolem Vánoc.

Související obsah

​"Když k nám knížka přijde, my ji naskladníme. Pak se ta knížka většinou prodá do 30 dnů. Jelikož se soustředíme na ty novější, tak je ta obrátka velmi rychlá," vysvětluje zakladatel Reknih.

Ekologie je hlavní prioritou. "Vše, co děláme, recyklujeme. Krabice recyklujeme, vlastně i ty knížky a snažíme se používat nepoužitelný výplňový materiál v krabicích," popisuje Kula, který získal za svou práci Cenu udržitelnosti. Část zisku z knihy totiž posílá na boj proti kácení deštných pralesů. "Nevlastním prakticky nic kromě toho, co nosím každý den v batůžku," říká Kula.

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz