Naše Česko

Studie: Příroda bije na poplach! V Evropě dramaticky ubývá ptáků

Za 40 let vymizela šestina ptáků. Ukazuje to nová studie ptáků hnízdících v Evropě. Celkově jsme tak od roku 1980 přišli o zhruba 600 milionů ptáků.

Mezinárodní tým výzkumníků z Královské společnosti pro ochranu ptáků (RSPB), BirdLife International a České společnosti ornitologické (ČSO) analyzoval údaje o 378 z 445 ptačích druhů, které jsou v zemích EU původní. Autoři studie odhadují, že mezi lety 1980 až 2017 došlo k celkovému populačnímu poklesu evropských ptáků o 17 až 19 procent, což odpovídá ztrátám mezi 560 a 620 miliony jedinců.

Ve skutečnosti během tohoto období ubylo až 900 milionů ptáků, ztrátu však vyvažuje nárůst početnosti některých druhů o přibližně 340 milionů jedinců. Velký podíl na ztrátách má pokles malého počtu běžných druhů a totéž platí o přírůstcích. Několik málo ptačích druhů zaznamenalo vysoké nárůsty populací.

Související obsah

​Nejvíce zasaženým druhem je kdysi všudypřítomný vrabec domácí. Od roku 1980 přišel o polovinu své populace, což je přibližně 247 milionů ptáků. Jeho blízký příbuzný, vrabec polní, zaznamenal ztráty kolem 30 milionů jedinců. Na oba druhy působí změny zemědělské politiky a hospodaření, vrabci domácí však mizí také z městského prostředí. Důvody úbytku městských populací jsou různorodé, od nedostatku potravy a hnízdních příležitostí přes šíření ptačí malárie až po vliv znečištěného ovzduší.

​Zatímco v 80. a 90. letech ubylo hodně ptáků, v posledním desetiletí se tempo poklesu zpomalilo. Tato studie také potvrzuje výsledky předchozích výzkumů, podle kterých v poslední době došlo ke značným ztrátám druhové rozmanitosti. "Naše studie je varovným signálem, že vymírání druhů a tiché jaro jsou skutečnou hrozbou. Plně podporujeme zajištění pevného rámce, který by ochranu přírody postavil do popředí všech celosvětových plánů," říká vědkyně a autorka studie Fiona Burnsová.

Související obsah

​Podle ní potřebuje naše společnost transformaci myšlení. "Znamená to zvýšit rozsah a ambice přírodě blízkého zemědělství, ochrany druhů, udržitelného lesnictví a rybolovu a rychle rozšířit síť chráněných území," vysvětluje.

"Příroda bije na poplach. I když ochrana vzácných a ohrožených ptáků vedla k úspěšnému zotavení populací některých druhů, nezdá se, že by to stačilo k udržení populací hojných druhů," varuje Anna Stanevová, vedoucí oddělení ochrany přírody BirdLife Evropa. Stanevová poukazuje na to, že běžných ptáků je stále méně a méně zejména proto, že stanoviště, na kterých jsou závislí, jsou likvidována člověkem.

"Postupně jsme z naší zemědělské půdy, moře a měst přírodu vymýtili. Vlády v celé Evropě musí stanovit právně závazné cíle pro obnovu přírody, jinak to bude mít vážné následky, a to i pro náš vlastní druh," doplňuje Stanevová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz