Domácí

Poslední sbohem Žbirkovi. Dorazila řada osobností, obřadní síní zněly slavné hity

Jeho smrt zasáhla celé Česko a Slovensko. Poslední rozloučení s legendárním zpěvákem Miroslavem Žbirkou, který zemřel ve věku 69 let, v pátek odpoledne sledovaly venku stovky lidí. Smutečního obřadu přímo ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze se ale účastnili pouze zvaní hosté. Přišla řada osobností v čele se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou nebo premiérem Andrejem Babišem.

Třetí listopadový pátek se od 14 hodin ve strašnickém krematoriu loučili příbuzní a přátelé se zpěvákem Miroslavem Žbirkou, který podlehl ve věku 69 let zápalu plic.

Vzhledem k pandemickým opatřením byl obřad jen pro zvané, jako čestný host nechyběla ani slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela krátce před 14. hodinou. Veřejnost pak mohla sledovat celý průběh smutečního obřadu na obrazovkách před krematoriem nebo na Žbirkově oficiálním profilu na facebooku, který po jeho smrti spravuje manželka.

Rozloučit se přišla řada osobností

První hosté dorazili do areálu strašnického krematoria desítky minut před zahájením smutečního obřadu a velká část z nich nosila květy bílé barvy jako symbol jednoho ze zpěvákových největších hitů. Ze známých tváří se tu kromě Čaputové a Babiše objevili třeba hudební skladatel Jan Ponocný, zpěváci Petr Janda, David Koller, Vašo Patejdl, Jožo Ráž, Václav Neckář a Matěj Ruppert, herec Petr Rychlý, herečky Jitka Čvančarová a Petra Černocká nebo bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Objevila se i vdova po Karlu Svobodovi Vendula Pizingerová, ale také slovenský režisér Juraj Jakubisko.

Na místo posledního rozloučení také plánovaně i neplánovaně zavítalo mnoho lidí zvenčí. Když zjistili, čí pohřeb tu probíhá, rozhodli se podle reportérky TV Nova zůstat. Své vzkazy zapisovali do kondolenční knihy, květiny a věnce pokládali pod zpěvákovu fotografii.

Související obsah

Smuteční obřad provázely známé písně

Smuteční síň zdobila kytara z květin i obrovské květinové srdce umístěné přímo pod rakví. Obřad od počátku provázely Žbirkovy největší hity. Na úvod zazněla Jesenná láska, po které se rozezněly tóny slavné písně od zpěvákových milovaných Beatles All You Need Is Love. Později síň naplnila něžná melodie písně Fair play. Jako jakýsi vzkaz pro pozůstalé posloužil hit Čo bolí, to prebolí. Chybět ale nemohla ani Balada o poľných vtákoch, která se zapsala do srdcí Čechů i Slováků. Smuteční obřad pomyslně uzavřela píseň Prvá.

Smuteční slovo si jako první vzal slovenský hudební publicista Juraj Čurný. Smrt Žbirky přirovnal k zastřelení Kennedyho, Lennona a dalším podobným momentům s tím, že každý ví, co přesně dělal, když se zprávu dozvěděl. Na Žbirku vzpomínal jako na slušného člověka. "Stal se neformálním vyslancem dobrých mravů," řekl Čurný.

"Meky tu byl tak nějak vždycky a vždycky s ním bylo dobře," pronesl pak hudebník Jan Vedral. Dodal, že všechno s ním bylo samozřejmé a jednoduché, byl slušný, nepodlézavý, charakterní. Ačkoli měl své démony a temné stavy, rozdával radost a smutek otiskl do svých písní.

Biely kvet měl být černý

Když Miroslav Žbirka nahrával ve studiu s nově vzniklou skupinou Limit písničku Čierny kvet, bylo mu jasné, že by mohla mít ambice hitu. A tak se rozhodl přihlásit ji na největší festival té doby – Bratislavskou lyru. Jenže komise, která písně vybírala, měla jiný názor. V rozkvétající socialistické společnosti přece nemohlo být nic černé. A tak autor textu, slovenský básník Kamil Peteraj, ihned zareagoval.

Zavolal Mekymu přímo do studia, že jenom změní barvu květiny. Biely kvet sice na festivalu neuspěl, ale po singlu vydavatelství Opus se jen zaprášilo a rázem si ho zpívala celá republika. Hlavně díky němu sesadil Žbirka Karla Gotta a v roce 1982 získal jako první Slovák Zlatého slavíka.

Související obsah

​Košile plná květů

Ale poprvé se tak dostal na televizní obrazovku v pořadu Našich deväť s písní Dojemný príbeh, kterou převzali z repertoáru východoněmecké skupiny Kreis. Doslova vysvobozením byla pro Žbirku nabídka klávesisty Jána Lehotského, který obnovil Modus a pozval do něj i Laca Lučeniče a Mariku Gombitovou.

V roce 1977 vyhráli Lyru s písní Úsmev a posunuli slovenský pop poprvé v historii před ten český. V prosinci 1980 se konal v Brně poslední koncert Modu ve hvězdné sestavě, protože Žbirka s Lučeničem oznámili odchod. Cestou z koncertu ve velké vánici na dálnici u Hustopečí měl vůz značky Renault, ve kterém Gombitová cestovala, nehodu a zpěvačka zůstala na invalidním vozíčku. Přátelství s Mekym ale přetíná až jeho letošní úmrtí...

Zavzpomínejte si na Mekyho v našem kvízu:

Oblíbeného zpěváka přišly do hudebního nebe vyprovodit stovky lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz