Domácí

Českého slavíka ovládl Marek Ztracený! Uspěly i Farna a kapela Mirai

Českého slavíka ovládl Marek Ztracený! Uspěly i Farna a kapela Mirai
Zdroj: TV Nova / Český Slavík 21

Páteční večer na obrazovkách TV Nova patřil přímému přenosu vyhlášení ankety Český slavík 21. Absolutním slavíkem se stal Marek Ztracený, který ovládl i svou kategorii zpěváků. Svého prvního zlatého slavíka získala letos v kategorii zpěvaček Ewa Farna. Mezi kapelami zvítězili Mirai. Prvním vítězem v kategorii Hip Hop & Rap se stal Řezník.

Už v pátek večer se diváci dozvěděli výsledky oblíbené ankety Český slavík 21. Letos v ní hlasovalo čtvrt milionu lidí, kteří poslali přes milion a půl hlasů svým oblíbeným interpretům. Anketa se na scénu vrací po čtyřech letech pauzy. Absolutním slavíkem 2021 se stal Marek Ztracený.

Přímý přenos odstartoval ve 20:20 na TV Nova. Do Hudebního divadla Karlín dorazily desítky slavných tváří. Nechyběla zpěvačka Marta Jandová, finalista první řady Česko Slovenské SuperStar Jan Bendig ani judista Lukáš Krpálek.

Zlatého slavíka získal Marek Ztracený

Zlatým slavíkem v kategorii zpěváků se stal Marek Ztracený. Ten se stal i Absolutním slavíkem. Cenu mu předala Ivana Gottová, manželka několikanásobného vítěze Karla Gotta. Tomu cenu Ztracený věnoval. Poděkoval své partnerce i kolegům. "Chtěl bych poděkovat svým fanouškům za tu chemii, kterou mezi sebou máme," řekl.

Stříbrného slavíka získal písničkář Pokáč. Během předávání musel odjet, takže si zatím cenu nepřevzal.

Bronzovým slavíkem se stal mezi zpěváky Richard Krajčo. "Cítím se být frontmanem kapely, takže tohle jsem opravdu... jsem s tím nepočítal," řekl.

Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna

Zlatého slavíka získala v kategorii zpěvaček Ewa Farna. Cenu jí předala bývalá první dáma Dagmar Havlová. "Chci poděkovat svým fanouškům, protože letos je to přesně 15 let, co jsem tady stála poprvé," připomněla skrz slzy. Poděkovala také svému manažerovi, svému muži i své kapele a lidem, se kterými spolupracovala.

Stříbrného slavíka v kategorii zpěvaček získala Lucie Bílá. "Byla jsem přesvědčená, že už se mě to netýká," řekla. "Krásně jsem se zmýlila," dodala.

Bronzového slavíka získala v kategorii zpěvačka Eva Burešová. Cenu jí předal porotce MasterChefa a její partner Přemek Forejt. "Jsem typ člověka, který má pořád pocit, že ho nikdo nemá rád, takže si to vystavím a budu mít pocit, že mě mají lidé rádi," řekla.

Mezi kapelami vyhráli Mirai

Zlatého slavíka získala kapela Mirai. "Kapely, které skončily druhé a třetí, jsme poslouchali u táboráku," vzpomněl si frontman kapely Mirai Navrátil. Poděkoval fanouškům za hlasy.

Stříbrného slavíka dostala kapela Kryštof. "Chtěli bychom poděkovat všem fanouškům," řekl Richard Krajčo.

V kategorii kapel skončila bronzová kapela Kabát. Zpěvák Pepa Vojtek slíbil v budoucnu koncerty i album.

Mezi rapery vyhrál Řezník

Prvním zlatým slavíkem v kategorii Hip Hop & Rap se stal raper Řezník. Ve svém proslovu zkritizoval anketu a českou popovou hudbu. Poděkoval ale svým fanouškům. Nový pořadatel soutěže mu předal cenu, ze které byl v minulých ročnících vyloučen.

Stříbrným slavíkem se stal raper Marpo. Ten se nemohl na předávání dostavit, protože trénuje na boxerský zápas.

Bronzovým slavíkem se stal raper Raego. "Chtěl bych pozdravit do Kladna, nezapomněl jsem na své rodné město," řekl.

Nejoblíbenější písničkou posluchačů Rádia Impuls je Moje milá od Marka Ztraceného. Nejstreamovanější skladbou je Poslední přání od Viktora Sheena. Objevem roku se stal písničkář Michal Horák.  

Večer moderují Sokol a Háma

Celým večerem diváky provádělo osvědčené moderátorské duo Ondřej Sokol a Aleš Háma. "Dvakrát jsem to moderoval sám a dnes mám sidecaru, takže jsem takový klidnější," reagoval před začátkem přenosu dobře naladěný Sokol. Podle Hámy se diváci mohou těšit zejména na speciální hudební vystoupení, zvláštní složení ale i "novou chemii". Jak se moderátoři snažili nalákat, na scéně se objeví dokonce i muzikanti, kteří obvykle na Slavících nevystupují.

Gott začal skromně

Od nápadu vyhlásit Zlatého slavíka uplyne v příštím roce přesně 60 let. V redakci Mladého světa, který vše organizoval, pracoval tři roky i Ladislav Smoljak, jenž s nápadem přišel. První ročník vyhrál Waldemar Matuška a hvězdný Karel Gott začal velmi skromně, neboť získal jen tři hlasy.

Související obsah

​V celé éře ankety si Gott připsal na konto 42 Zlatých (a posléze Českých) slavíků, a to i přesto, že po zisku toho dvacátého v roce 1984 v televizi oznámil, že soutěžit už nebude. Lidé mu posílali hlasy dál, a tak se o pět let později znovu vrátil na první místo.

Kubišová měla zpoždění

V roce 1969 vyhrála v kategorii žen Marta Kubišová. Jenže po odvolání prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka se přiostřila cenzura a výsledky nesměly být zveřejněny. Režimem pronásledovaná Marta si tak cenu převzala s omluvou až o 21 let později. Další rok zvítězila opět, ale pořadatelé spojili kategorie mužů a žen, a tak vyhlásili pouze Gotta.

Související obsah

​Kubišová na začátku roku 1970 vystoupila naposledy na koncertu Golden Kids ve Vysokých Tatrách před světovým šampionátem v lyžování a ze světa muziky tiše zmizela.

Vyhrávaly i písně

Až do roku 1968 se hlasovalo i o nejlepší píseň. První dva roky se radovaly ty z dílny Suchého a Šlitra – Láska nebeská a Oči má sněhem zaváté. Poslední výhra patřila hitu Lady Carneval, se kterým Gott vyhrál Festival v Riu de Janeiru. Od konce sedmdesátých let se vyhlašovaly i skupiny, kde se nachází nejvíc různých vítězů.

Ověřte si vaše znalosti o anketě Český slavík v kvízu:

TV Nova odvysílá přímý přenos nejoblíbenější hudební ankety Český slavík:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz