Zahraničí

Uprchlíci na polsko-běloruské hranici to vzdávají. Chtějí se radši vrátit domů

Více než dvě stovky migrantů, které uvízly na hranicích Polska s Běloruskem, se chtějí vrátit domů. Po několika mrazivých nocích strávených v lese své čekání vzdávají. Běloruský Červený kříž zájemcům o návrat zařídil ubytování.

Po nocích v mrazu se sen o budoucnosti v Německu začal pomalu rozplývat. Irácká ambasáda v Rusku ví o více než 570 svých občanech, kteří v lese u hranic Polska čekají. Téměř polovina z nich se chce vrátit domů.

"Velvyslanectví Iráku v Rusku registruje irácké migranty, kteří jsou na bělorusko-polské hranici a chtějí se dobrovolně vrátit do své vlasti. Irácké ministerstvo nadále podniká kroky zaměřené na dobrovolnou repatriaci iráckých migrantů z bělorusko-polské hranice," uvedl mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmed Al-Sahaf.

Běloruský Červený kříž zajistil uprchlíkům, kteří několik dní v lese mrzli, ubytování ve skladu nedaleko hranice. Migranti, povětšinou z Iráku, tam dostali jídlo, vodu, teplé oblečení a matrace.

Související obsah

"Nefungovaly mi prsty, protože v té džungli byla taková zima. Pokud můj bratr zemře, nevím, co budu dělat. Mohl jsem dnes v noci zemřít, ale šel jsem sem a můj život je právě teď zachráněn. Co bude pak, nevím," zoufá si irácký uprchlík Ahmed.

Všichni, které Červený kříž ubytoval, poputují zpátky do své rodné země. Irácká vláda už několik dní své občany vyzývá, aby se vrátili. První evakuační let je naplánovaný na čtvrtek z Minsku, kam zájemce převezou běloruské úřady.

Noc na hranici byla podle polské policie klidná. Objevilo se jen pár menších skupinek, které se pokusily přes plot do Polska dostat.

drz, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz