Zahraničí

Quentin Tarantino čelí žalobě kvůli prodeji NFT Pulp Fiction

Quentin Tarantino čelí žalobě kvůli prodeji NFT Pulp Fiction
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Filmové studio Miramax stojící za kultovním filmem Pulp Fiction, žaluje režiséra snímku Quentina Tarantina kvůli jeho plánovanému prodeji NFT z tohoto přelomového filmu z roku 1994.

Dvojnásobný oscarový režisér a scenárista začátkem tohoto měsíce oznámil, že prodává NFT sedmi originálních scén z filmu s Johnem Travoltou a Samuelem L. Jacksonem v hlavní roli.

NFT (non fungible token) nebo také nifties, což je zjednodušeně řečeno jakýsi doklad o unikátnosti vlastnictví originálu, například uměleckého díla, využívá technologii blockchainu. Autor díla tak prostřednictvím NFT může dostávat při každém dalším přeprodeji podíl z ceny. NFT z Pulp Fiction budou obsahovat výňatky z původního, ručně psaného scénáře k filmu, stejně jako exkluzivní komentář režiséra.

Související obsah

​Miramax podal v úterý v Los Angeles stížnost, ve které tvrdil, že režisér porušil "práva duševního vlastnictví týkající se jedné z nejznámějších a nejcennějších filmových ikon Miramaxu" tím, že nabídl prodej NFT.

"Poté, co se Miramax dozvěděl o Tarantinově plánu, mu studio poslalo dopis s výzvou k zastavení prodeje, v němž velmi podrobně popsalo Tarantinovo ignorování práv Miramaxu na 'Pulp Fiction'," uvádí žaloba. "Tarantino nesprávně tvrdí, že jeho určitá vyhrazená práva jsou dostatečná, a odmítá vyhovět požadavkům Miramaxu na zrušení prodeje NFT Pulp Fiction."

Žaloba uvedla, že Tarantino Miramaxu zatajil prodej Pulp Fiction NFT, a to je "obzvláště problematické", protože režisér "přiznal a přidělil téměř všechna svá práva na Pulp Fiction Miramaxu v roce 1993.

Žaloba také tvrdí, že Tarantinovo chování týkající se prodeje by také mohlo "uvést ostatní v omyl, aby věřili, že mají právo provádět podobné obchody nebo nabídky, když ve skutečnosti Miramax vlastní práva potřebná k rozvoji, trhu a prodeji NFT týkajících se nabídky jeho nejlepších filmů."

"Tato skupina se rozhodla bezohledně, chamtivě a záměrně ignorovat dohodu, kterou Quentin podepsal, místo toho, aby se řídila jasným právním a etickým přístupem pouhé komunikace s Miramaxem o jeho navrhovaných nápadech," řekl pro CNN Business Bart Williams, právník zastupující Miramax.

Zástupci Tarantina na žádost CNN Business o komentář zatím nereagovali.

 

 


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz