Domácí

Covid v Česku zasáhl děti. Virolog prozradil, proč mezi nimi přibývá nakažených

V Česku rapidně přibývá dětí a mladých lidí nakažených koronavirem. Podle virologa Jiřího Černého je důvodem především skutečnost, že v zemi není povoleno očkování těch nejmladších. Zavření škol je však podle expertů až poslední krok, ke kterému by se vláda měla uchýlit.

Od začátku pandemie se v Česku nakazilo koronavirem celkem 248 530 dětí ve věku do 14 let a 196 078 mladých od 15 do 24 let. A čísla v poslední době dál rychle rostou. Nemocných dětí od loňského března je tak více než nakažených ve věku od 55 do 64 let, kterých úřady evidují 242 008.

Podle virologa Jiřího Černého je problém zejména kvůli očkování. "Může to mít několik důvodů. Nejvíce viditelný je ten, že děti jsou jediná skupina obyvatel, která se nemůže nechat očkovat. Vakcíny u nás pro děti nejsou schválené," vysvětlil ve Snídani s Novou Černý.

Související obsah

Východisko však nevidí v uzavírání škol. "Doufám, že na distanční výuku ve větším rozsahu nedojde. Z loňských let bylo patrné, že děti ve školách potřebujeme udržet. Musí tu látku vstřebávat v kolektivech, které jsou pro ně důležité," doplnil Černý.

Virolog však nevyloučil, že i takové opatření může znovu přijít. "Neměl by to však být ten první krok, jako tomu bylo v poslední době. Vláda, i ta nastávající, by měla udělat vše, aby k uzavření škol nedošlo," myslí si Černý.

Klíčové je podle odborníků zejména očkování. "Proočkovanost není příliš vysoká. My jsme nedávno překonali hranici 60 % naočkované populace. Je to pořád poměrně málo. Přišly i nové varianty, které jsou infekčnější, proto je potřeba mít proočkovanost vyšší. Skutečně vidíme, že imunita po první sérii očkování časem vyprchává a jsou nutné posilující dávky," sdělil Černý.

Související obsah

V případě, že vakcinace není možná, měli by lidé i děti dodržovat zavedené restrikce a dbát na hygienu. "Důležité u dětí bude pořád dodržovat základní pravidla. Těmi jsou roušky, hygiena rukou a dodržování rozestupů. V případě, že je možné jít na vakcinaci, tak je nechat naočkovat," uzavřel Černý.

Situace v Česku se rychle zhoršuje. Za středu přibylo 14 119 nových případů nákazy covidem-19. Je to sice o více než 8 000 méně než předchozí den, jenže byl státní svátek, kdy se testuje méně. I tak jsou čísla stále vyšší než ve stejný den minulý týden. 

Tématu se jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na nejdůležitější momenty z rozhovoru:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz