Domácí

Rakovina prsu se týká také mužů. V Česku roste počet případů

Rakovina prsu se týká také mužů. V Česku roste počet případů
Zdroj: Profimedia

Rakovina prsu je u žen jedním z nejčastějších onemocnění a druhou nejčastější příčinou úmrtí na onkologické onemocnění. Týká se však i mužů. V Česku za poslední dobu výrazně roste počet případů.

Rakovina prsu představuje u mužů zhruba jedno procento ze všech mužských nádorových onemocnění. Počet nemocných v Česku však stoupá. Zatímco v roce 2006 bylo nahlášeno v zemi pouze 37 případů, v roce 2020 toto onemocnění postihlo téměř 70 mužů, což představuje nárůst o skoro polovinu.

Na rozdíl od žen bývá u mužů rakovina prsu obvykle zachycena až v pokročilejším stádiu, což následnou léčbu velmi komplikuje. Nejčastěji navíc rakovina postihuje muže mezi 67. a 71. rokem jejich života.

Související obsah

"Stejně jako u žen způsobuje toto onemocnění více faktorů, zásadní roli zde ale hrají faktory genetické. Přibližně 15 až 20 % mužů s rakovinou prsu má pozitivní rodinnou anamnézu. Podobně jako u žen existují i u mužů dědičné formy rakoviny prsu spojené s mutacemi v genech, přičemž se tyto mutace nachází téměř u poloviny testovaných mužů," vysvětlil vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra v Novém Jičíně Borek Frydrych.

Problémem podle odborníků je, že v případě mužů neexistuje na rozdíl od žen mamografická prevence, která by umožnila záchyt stádií nemoci. Nejběžnějším příznakem bývá u mužů nález tuhé, nebolestivé, pod prsním dvorcem uložené bulky, přičemž častěji bývá postižena levá strana. Ve čtvrtině případů je přidruženým projevem také sekrece z bradavky nebo její deformace.

"Nejčastější příčinou nálezu bulky v mužském prsu není rakovina, ale nezhoubné onemocnění zvané gynekomastie. Jde o zvětšení základu mléčné žlázy u muže. Ta ho ale nijak neohrožuje," uklidnil Frydrych.

Důležité je podle odborníků zachytit rakovinu v místně pokročilém stádiu. "I když se rakovina prsu nevyskytuje u mužů často, je nutné na ni v klinické praxi vždy myslet, a to zejména u starších mužů s nálezem hmatné nebolestivé bulky nad bradavkou. Péči o pacienty doporučuji i vzhledem k nízkému výskytu svěřit do rukou specializovaného pracoviště," uzavřel Frydrych.

Rakovina plic je na vzestupu. Podívejte se, jaké příznaky bývají nejčastější:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz