Zahraničí

Průlomové a fantastické výsledky. Vědci objevili léky na některé typy rakoviny

Průlomové a fantastické výsledky. Vědci objevili léky na některé typy rakoviny
Zdroj: Getty Images

Rakovina prsu a vaječníků, dvě zákeřné nemoci, se kterými se nejvíce potýkají ženy. Pro ně teď vědci mají dobrou zprávu, povedlo se jim přijít s novými způsoby léčby, které by mohly být v boji s některými typy rakovin vysoce účinné.

Farmaceutická společnost AstraZeneca hlásí objevení nové efektivní léčby jednoho typu rakoviny prsu. Zkoumala účinnost léku Enhert a výsledky jsou podle ní průlomové. Do klinických testů léku se zapojilo celkem 500 žen z Asie, Evropy, Severní a Jižní Ameriky a Oceánie s HER2-pozitivním metastatickým karcinomem prsu.

Prozatímní zjištění naznačují, že léčba Enhertem vede v porovnání s ostatními dostupnými léky až k 72 % snížení rizika dalšího postupu nemoci a smrti. O zjištění vědců informoval zpravodajský web Daily Mail.

AstraZeneca srovnávala nový lék se standardní léčbou rakoviny HER2 a zjistila, že u žen léčených látkou trastuzumab nebo taxany dochází mnohdy ke zhoršení nemoci. Oproti tomu Enhert má schopnost ztrojnásobit šance na přežití bez zhoršování stavu pacientek a nabízí až 95 % kontrolu nad nemocí. Léčba trastuzumabem amtasinem jen 77 procent.

Související obsah

Podle viceprezidentky oddělení pro onkologický výzkum AstryZeneky Susan Galbraithové dokáže lék změnit životy nemocných žen v počátečním stádiu léčby. "Tato doposud nevídaná data ilustrují potenciálně zásadní změnu v přístupu k léčbě HER2-pozitivního metastatického karcinomu prsu," řekla viceprezidentka na kongresu, kde lékaři nový lék představovali.

Ze skupiny žen léčených Enhertem přežilo další rok 94,1 procento nemocných žen. V případě standardně podávaného trastuzumab emtansinu to bylo 85,9 procenta. I přes tyto optimistické výsledky vědci upozorňují, že výzkum není ještě "vyzrálý a statisticky významný". Pro další závěry musí provést více analýz.

Vysoce účinná léčba

Další velký úspěch v poslední době zaznamenali britští vědci, kteří zkoumají léky na léčbu rakoviny vaječníků. Výsledky nedávného výzkumu dokonce označili za fantastické. Kombinace léků VS-6766 a Defactinibu by podle nich mohla nabídnout novou možnost léčby pro ženy s typem rakoviny vaječníků, který jen zřídkakdy reaguje na chemoterapii nebo hormonální terapii. Na studii upozornil zpravodajský web The Guardian.

Související obsah

Tým odborníků z Institute of Cancer Research a z Royal Marsden NHS Foundation Trust analyzoval účinnost dvojice léků u pacientek s nízkým stupněm serózní rakoviny vaječníků. Tento typ onemocnění se podle odborníků rozvíjí především u žen v mladším věku, přičemž méně než 13 procent reaguje na chemoterapii a méně než 14 procent na hormonální terapii.

Kombinace léků se ukázala jako vysoce účinná. Z 24 hodnocených pacientek 46 procent pozorovalo významné zmenšení nádoru v reakci na léčbu. Ještě lepší výsledky vykazovaly pacientky s konkrétní mutací, přičemž pacientky s mutací genu KRAS pozorovaly zmenšení nádoru v 64 procentech. Podle odborníků by profily nádorů mohly být použity k identifikaci pacientek, kterým by pravděpodobně nový způsob léčby nejvíce pomohl.

Výzkumu se zúčastnily ženy ve věku 31 až 75 let. V průměru žily 23 měsíců, než rakovina pokročila. "Překonat schopnost rakoviny vyvinout odolnost vůči léčbě je pro výzkum rakoviny stále obrovskou výzvou," uvedl profesor Kristian Helin z Institute of Cancer Research. Díky slibným výsledkům studie pokročila do druhé fáze a vědci doufají, že jsou na stopě významnému pokroku v léčbě.

Rakovina prsu patří v Česku mezi nejrozšířenější nádorová onemocnění. Zásadní je prevence. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz