Domácí

Někteří lidé se očkovat nemohou. Odborník řekl, co v takovém případě dělat

Někteří lidé se očkovat nemohou. Odborník řekl, co v takovém případě dělat
Zdroj: TV Nova

Vedle "odpíračů" vakcíny proti covidu-19 existuje ale pár skupin lidí, které se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. I přesto se budou moci prokazovat aplikací Tečka, pokud jim to lékaři uvedou v záznamech. Půjde především o osoby s alergií na vakcínu.

V současné době je možné prokazovat se při volnočasových aktivitách pouze očkováním, nebo proděláním covidu-19 v posledních 180 dnech. Výjimky platí pro děti mladší 18 let a pro osoby, které se nemohou očkovat ze závažných zdravotních důvodů. Tyto případy musí posoudit lékař a musí je zapsat do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), který se propíše do aplikace Tečka. 

"Nedůležitější a nejzásadnější kontraindikace je alergie na kteroukoli složku dané očkovací látky. O té pacient ví buď předem, nebo se projeví ihned po aplikaci první dávky," řekl šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. V obou případech není možné podání vakcíny, protože může hrozit až anafylaktický šok. Mezi další důvody pro nepodání vakcíny zařadil akutní horečnaté onemocnění či natolik závažné nežádoucí účinky, že ohrožují život člověka.  

Související obsah

"Lékaři často používají výraz ‘nedoporučuji‘. Ten si vykládáme ale mylně. ‘Nedoporučuji‘ není kontraindikace. Jinými slovy, kontraindikace znamená, že očkovací látku v žádném případě nesmíte dostat," vysvětluje Chlíbek. Chronická či autoimunitní onemocnění totiž nejsou zdravotní důvody, které by většině případů bránily v očkování.

Naopak v jistých případech dokonce vakcinace převyšuje její možná rizika. Nicméně ačkoliv se může stát, že má vakcína nežádoucí účinky, zpravidla k nim nedochází. Konkrétní informace o vybraných skupinách, které by se očkovat neměly, najdete na oficiálních stránkách Covid Portálu

Lidé, kteří se nemohou naočkovat, by měli navštívit svého lékaře. Ten posoudí jejich zdravotní stav a vloží záznam od ISINu. Díky tomu lze následně data zapsat do mobilní aplikace Tečka a lze tak prokazovat bezinfekčnost QR kódem.

pa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz