Domácí

V lékárnách chybí důležitý lék. Nahradit ho je velmi složité

V lékárnách chybí důležitý lék. Nahradit ho je velmi složité
Zdroj: Profimedia

Pro české pacienty, kteří se léčí s vysokým tlakem, je čím dál složitější dostat se k léku Ebrantil. V lékárnách je ho nedostatek a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) upozorňuje, že pozastavené jsou nejméně do ledna i jeho dodávky do země. Třeba na Slovensku už lék nebude k mání zřejmě vůbec. Nahradit ho přitom není jednoduché.

Slováci se postupně smiřují s tím, že už neseženou lék Ebrantil na vysoký tlak. Distributor prý oznámil, že nemá zájem dál na slovenském trhu působit. Pokud se tak nenajde společnost, která by chtěla lék distribuovat, dále už k dispozici nebude, informovaly ve čtvrtek tvnoviny.sk.

Ebrantil ale nechybí pouze na Slovensku. Nedostupný je v řadě evropských zemí. A sehnat ho není jednoduché ani v Česku. "U léčivého přípravku Ebrantil Retard 30MG tvrdá tobolka je od 1. listopadu nahlášeno přerušení dodávek z výrobních důvodů a předpokládaným termínem obnovení dostupnosti tohoto léčivého přípravku je 10. leden 2021. Stejná situace je i u LP Ebrantil Retard 60 MG tvrdá tobolka," vysvětlila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Podle údajů v databázi prý ještě několik balení v českých lékárnách zbývá, k dostání ale rozhodně není všude. Záleží na předzásobení jednotlivých poboček. Problémem je, že nahradit Ebrantil je poměrně složité. "Na trhu není dostupný žádný léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou ve formě tablet. Proto pacienti, kteří nebudou mít dostatek léků do obnovení dodávek, musí navštívit svého ošetřujícího lékaře, aby jim léčbu upravil," vysvětlil děčínský lékárník David Gregor.

Související obsah

​Právě ošetřující lékař je jediným, kdo může doporučit pacientovi vhodnou náhradu léčby v závislosti na jeho aktuální zdravotní stav. Využít může i možnosti tzv. individuálního dovozu neregistrovaných léčivých přípravků. "To znamená, že pokud je jakýkoliv léčivý přípravek registrován v rámci EU, může ošetřující lékař za podmínek stanovených zákonem předepsat na recept i lék v ČR neregistrovaný," řekla Brunclíková.

Lékař ale musí vždy s touto skutečností a hlavně s důsledky léčby pacienta seznámit, nutné je také informovat SÚKL. Dále je nezbytné, aby předepsání neregistrovaného léčivého přípravku vyznačil i na receptu. Na základě toho pak lékárna prostřednictvím distributora může objednat přípravek z jiného státu.

Státní ústav pro kontrolu léčiv již uveřejnil výzvu pro předkladatele specifických léčebných programů. Tento krok umožňuje lékařům, nemocnicím, lékařským odborným společnostem, zdravotním pojišťovnám, pacientským organizacím, ale třeba i farmaceutickým firmám zažádat o distribuci, výdej nebo použití neregistrovaných léků. Programy se využívají ve chvíli, kdy na trhu chybí životně důležitý lék. V případě, že žadatel dostane zelenou, přijímá současně zodpovědnost za průběh léčebného programu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz