Domácí

Skandál na vyhlášení Českého slavíka 21. Janeček zaútočil na covidová opatření

Po čtyřech letech se vrátil do Česka svátek hudby. V hudebním divadle Karlín se v pátek předávaly ceny ankety Český slavík. Vítězi jsou poprvé Marek Ztracený, Ewa Farna a kapela Mirai. Galavečer se ale neobešel bez skandálu. Spoluorganizátor soutěže miliardář Karel Janeček využil závěrečného projevu k prezentování svých osobních postojů k pandemickým opatřením vlády. Zkritizovali ho za to mediální experti i celebrity.

Zatímco začátek slavnostního galavečera provázely úsměvy a nadšení, na konci zůstali přítomní jako opaření. O rozruch se postaral miliardář Karel Janeček.

"Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje," řekl nečekaně ve své řeči.

Z jaké pozice Janeček taková tvrzení prohlašuje, je pro odborníky otázkou, slova je ale nadzvedla ze židle. "To je tak nehorázné. Zvláště u člověka, který je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, je to úplně neuvěřitelné. Samozřejmě, že ten člověk asi kalkuloval, že to, že sponzoroval tu akci, mu umožní provést takovéto prohlášení v přímém přenosu, a tím ovlivní lidi," myslí si imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

"Přece jenom jsme v situaci, kdy jde o lidské životy. Soudný člověk si tohle nemůže v žádném případě dovolit," uvedl mediální expert Ondřej Fér.

Další experti poukazují na to, že chce Janeček usilovat o prezidentské křeslo a slavnostní večer mu jednoduše posloužil. "Jestli pan Janeček oznamoval oficiálně svojí kandidaturu na prezidenta, jak se spekuluje, tak to samozřejmě bylo velmi originální, nicméně nešťastné, protože to téma jednoznačně společnost rozděluje," soudí politolog David Jágr.

Odborníci se zároveň shodují, že politika je na kulturních akcích nešťastná a podobně to vidí i sami umělci.

Související obsah

"Jediné, co si pamatuju, že ta řeč byla hodně dlouhá a že jsem měl chvilku pocit, že jsem někde jinde než na předávání hudebních cen. Ne každému se to líbilo a trošku rozumím tomu, že tam to nepatřilo," domnívá se zpěvák Marek Ztracený, který si odnesl zlatého i absolutního Slavíka.

"Úplně se vytratil duch toho Slavíka. Stala se z toho nějaká politická proklamace. My jsme byli tedy otrávení. On zvedal ruce, jako to dělal Václav Havel. Mně to nejprve nepřišlo tak blbý, ale pak jsem si uvědomil, co vlastně řekl," kritizuje Petr Janda.

Do hlasování letošní ankety se zapojilo nejvíc lidí od vzniku ankety, celkem 216 tisíc hlasujících.

Podobné skandály se staly i ve světě. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz