Domácí

Vánoční strom pro Prahu už pokáceli. V kamnech po svátcích neskončí

Ten nejpovolanější, několikanásobný mistr republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček, pokácel v neděli dopoledne strom, který bude letos zdobit Staroměstské náměstí v Praze. Zhruba z 35 stromů vybrali odborníci 20 metrů vysoký smrk, který rostl v Dolní Černé Studnici na Jablonecku. Počtvrté za posledních šest let dostane Praha strom z Libereckého kraje.

Smrk organizátory pražských vánočních trhů natolik ohromil, že je neodradily ani překážky, které musejí překonat, aby se k němu dostali. Po cestě, která kolem něj vede, se ke stromu kamion nemohl dostat, a tak museli dělníci udělat cestu provizorní, dlouhou zhruba 200 metrů, a dokonce rozebrali i část plotu, který majiteli budou muset po odvezení stromu znovu postavit.

Stromu je přibližně 70 let, přesný věk určí až spočítání letokruhů. Měří 22 metrů. Když se jeho majitel pan Kozderka narodil, měl strom výšku obyčejného vánočního stromku.

"Když byla na jaře akce, že se hledá strom pro Prahu, tak jsem tam z recese poslal obrázek a nabídnul ho. Udělá někomu alespoň radost," řekl pro TV Nova Miloš Kozderka, majitel stromu. Skácet by jej musel stejně, jeho větve už zasahovaly do silnice a sousedi se báli, aby jim kolos při větším větru nespadl na domy. "Jednou ho porazit a dát ho do kamen, to není ono," dodal.

Související obsah

Strom váží zhruba sedm tun, po opracování do Prahy odjede o dvě tuny lehčí. Mistr republiky jej pokácel okolo nedělní 10. hodiny. Následovalo opracování podle šablony, aby na Staroměstském náměstí přesně zapadl do připraveného otvoru. Odborníci přitom určili, která strana je nejhezčí – ta bude totiž natočena směrem k orloji.

Strom se na cestu do Prahy vydá ještě v neděli. Večer přenocuje v okolí Mladé Boleslavi a v noci na úterý by měl do hlavního města dorazit.

Ale i po Vánocích ještě strom poslouží. Větve skončí v zoologické zahradě a kmen dostane učiliště, které z něj vyrobí nábytek pro domov důchodců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz