Zajímavosti

Musíte v noci odbíhat na záchod? Pozor! Může jít o příznak vážné nemoci

Musíte v noci odbíhat na záchod? Pozor! Může jít o příznak vážné nemoci
Zdroj: Thinkstockphotos

Jestli má člověk rakovinu prostaty, se v počáteční fázi laikovi těžko určuje. Nemoc totiž nemá symptomy. V pozdější fázi ale nemoc může způsobovat časté noční močení. Nádor totiž tlačí na močovou trubici.

Zdravotní problém, při kterém se často v noci probouzíte a jdete na toaletu, se nazývá nykturie. Podle britských lékařů může tato porucha zároveň značit rakovinu prostaty, napsal deník Daily Mirror.

Ve své studii vědci z Clevelandské kliniky zjistili, že nykturii zažívá čtvrtina pacientů s rakovinou prostaty. Příčinou může být podle vědců časté vystavení radiaci při léčení, ale také rostoucí nádor, který tlačí na močovou trubici.

Související obsah

"V případě, že ale pacient chodí často v noci močit, znamená to, že už je v pokročilé fázi nemoci," upozorňují lékaři. Musí se tedy okamžitě začít léčit. 

V počátečních fázích nemoc skoro nemá symptomy. Je tedy potřeba chodit na preventivní prohlídky prostaty. Ty lékaři důrazně doporučují hlavně mužům nad 50 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz