Domácí

Inspekce varuje před rozinkami z Albertu. Odhalila v nich ropný olej

Inspekce varuje před rozinkami z Albertu. Odhalila v nich ropný olej
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila závadné rozinky v jedné z prodejen obchodního řetězce Albert. Rozinky mu dodává slovenská firma. Laboratorní rozbor v nich odhalil minerální olej, který se ale v potravinách vyskytovat nesmí. Pokud má někdo rozinky s vadnou šarží doma, nemá je podle inspektorů jíst.

Inspektoři vadnou šarži odebrali v jedné z brněnských poboček sítě supermarketů Albert. Poté, co laboratoř odhalila přítomnost minerálního neboli ropného oleje v množství 45,4 miligramu na kilogram, nařídila obchodnímu řetězci, aby pozastavil ve všech prodejnách v republice prodej rozinek s nevyhovující šarží.

Jedná se konkrétně o produkt slovenského výrobce ENCINGER SK s. r. o. v 500gramovém balení s minimální trvanlivostí do 25. 3. 2022. Země původu je Írán. Látka, kterou inspekce odhalila, se v potravinách vyskytovat nesmí.

Zdroj: SZPI

​Minerální oleje se v řadě odvětví používají například jako rozpouštědla, maziva, součást tiskařských barev nebo jako ochrana povrchů. Kontaminované potraviny obsahují většinou malé množství, při kterém vážné riziko nehrozí, přesto se vždy produkt stahuje z trhu a prošetřují se okolnosti.

Související obsah

​Tak je to i v tomto případě. "Potravinářská inspekce vložila dodatečnou informaci do evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), čímž umožní došetření a přijetí opatření v zemi výrobce potraviny," uvedl Marek Bartík z tiskového oddělení SZPI.

Pokud si lidé zakoupili rozinky s vadnou šarží a mají je stále doma, inspekce jim doporučuje je nekonzumovat. "Zákazníkům se velice omlouváme. V tomto případě se jedná o více než měsíc starou událost, kterou jsme už řešili a ihned po zjištění jsme zboží stáhli z prodeje. Dodavatele jsme požádali o prošetření situace a okamžitou nápravu," sdělili TN.cz pracovníci PR oddělení obchodního řetězce Albert.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Změna v registraci. Na posilující dávku se už mohou hlásit všichni

Všichni zájemci o posilující dávku vakcíny proti covidu-19 si od pondělí nově mohou udělat předregistraci. Samotná registrace je pak uvolněna v den nároku na další dávku. Jakmile se kapacita vybraného očkovacího místa uvolní, zájemci přijde PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na twitteru Chytré karantény.

Píše se na Deník.cz