Domácí

Poslanci se neshodli na šestém místopředsedovi Sněmovny

Dolní komora Parlamentu ČR v úterý volila posledního místopředsedu. Těch má být v nově složené Poslanecké sněmovně šest, tedy o jednoho více než v té minulé. Ke shodě ale poslanci nedospěli.

O šesté, poslední křeslo místopředsedy Poslanecké sněmovny se v úterý utkali kandidát ANO Radek Vondráček, bývalý předseda dolní komory, a Tomio Okamura, šéf hnutí SPD.

Oba na funkci kandidovali neúspěšně už před 14 dny na první schůzi. Na té Sněmovna, ve které má většinu pět dosud opozičních stran (108 křesel z 200), zvolila novou předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Ani v úterý z prvního kola nevzešel nový místopředseda. Kvůli vysokému počtu neodevzdaných hlasů byla volba neúspěšná. Co se odevzdaných hlasů týče, v tajné volbě jich získal Okamura 18 a Vondráček 65. Podobně dopadlo i druhé kolo, kdy počet odevzdaných hlasů nedosáhl požadovaného kvora, a volba šestého místopředsedy tedy byla neúspěšná. Ve druhém kole získal Vondráček 66 hlasů, Okamura 18.

Související obsah

​Jeden z kandidátů měl doplnit pětici místopředsedů, a to Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Věru Kovářovou (STAN), Jana Skopečka (ODS) a napodruhé zvolenou Olgu Richterovou (Piráti).

Na poslední místopředsednické křeslo má podle budoucí vládní většiny nárok hnutí ANO. Koalici pěti stran se ale příliš nelíbí bývalý předseda Radek Vondráček. Ve hře je i případná kandidatura vicepremiéra v demisi Karla Havlíčka (ANO), ten by kandidoval zřejmě ale až ve chvíli, kdy by skončila vláda Andreje Babiše (ANO).

Poslanci v úterý také řešili založení stálých komisí, jmenování členů výborů a stanovení zasedacího pořádku. V úvodu odpolední schůze dodatečně složili slib lidovečtí poslanci Jiří Carbol, Pavla Golasowská, Marie Jílková a Josef Flek (STAN).

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz