Domácí

Pětikoalice má páku na prezidenta Zemana. Může seškrtat rozpočet Hradu

Jmenování všech svých kandidátů na ministry by si mohla nově vznikající vláda na prezidentovi vymoci i přes peníze, a to seškrtáním hradního rozpočtu. Ten má totiž v rukou Poslanecká sněmovna, ve které má budoucí vládní koalice jasnou většinu. A v kuloárech už se mluví o tom, že by tahle varianta opravdu nastat mohla.

Vládní koalice by mohla dát prezidentovi ochutnat jeho vlastní medicínu. Rozhodnutí nejmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí by ho totiž mohlo stát peníze na provoz prezidentské kanceláře.

"Stačí mu zkrátit rozpočet Hradu na nulu a ona ho ta hradní trojka už přesvědčí, ať nedělá Zagorku," napsal uživatel twitteru.

Takové výzvy ale nejsou jen ze sociálních sítí, zaznívají i od některých politiků z vládních koalic. "Já bych tuto variantu využil. Prezident Zeman nemá právo jen tak vetovat kandidáta na ministra. Pokud se takto chová, tak bych ho tlačil všemi prostředky. Seškrtání rozpočtu je tady namístě," uvedl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Související obsah

"Jsme v době, kdy jmenování vlády nesnese příliš odkladu. V této situaci hrát ústavně nekonformní hrátky není dobré," myslí si poslanec a kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN).

Někteří představitelé vládní koalice jsou ale radši opatrní. Nechtějí si to s Hradem rozházet hned v začátcích jednání. "Nemám rád, když se vyjednává a někdo na druhou stranu hrozí," řekl pirátský předseda Ivan Bartoš.

"Já bych nechtěl komplikovat komunikaci s prezidentem tím, že bychom zatěžovali vztahy s Hradem nějakou ostrou formulací," mírní kolegy místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Ještě před pár týdny se přitom Skopeček netajil názorem, že pokud prezident nebude chtít jmenovat vládu, která má většinu v Poslanecké sněmovně, Zemana by chtěl zatlačit ke zdi právě tímto způsobem.

Související obsah

Mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy TV Nova ohledně možného snížení rozpočtu prezidentské kanceláře nereagoval.

Podle současného návrhu rozpočtu by Hradu mělo příští rok připadnout zhruba 420 milionů korun. Sněmovna by měla rozpočet schvalovat v několika příštích týdnech.

Zeman slíbil, že Petra Fialu jmenuje premiérem příští pátek. Potom se chce sejít s jednotlivými kandidáty na ministry. Jenomže by měl podle konzilia, navzdory svému vyjádření o brzkém propuštění, zůstat nadále v péči lékařů.

Šéf konzilia Tomáš Zima ve čtvrtek nicméně připustil, že by Zemana mohli z nemocnice na krátkou dobu propustit právě kvůli jmenování nového kabinetu.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz