Zajímavosti

Nebe před Vánoci rozzáří jasná kometa, objevena byla nedávno

Nebe před Vánoci rozzáří jasná kometa, objevena byla nedávno
Zdroj: Profimedia

Zimní oblohu v polovině prosince podle astronomů rozzáří kometa Leonard, která bude dokonce viditelná i pouhým okem. Vesmírné těleso bylo přitom objeveno teprve v tomto roce.

Kometa s označením C/2021 A1 Leonard se stala první objevenou kometou v roce 2021. Malými dalekohledy ji lze pozorovat již nyní, ale svým světlem vadí Měsíc po úplňku, informuje portál astro.cz.

Kometu objevil na začátku roku Američan Gregory Leonard v observatoři Mount Lemmon v Arizoně. Vesmírné těleso by mělo nejvyšší jasnosti dosáhnout ve chvíli největšího přiblížení k Zemi, což by mělo být podle astronomů 12. prosince. V České republice však budou nejlepší podmínky pro pozorování mezi 3. až 10. prosincem. Vidět navíc bude pouhým okem.

Související obsah

​Během uplynulého víkendu kolem Země proletěly také čtyři obří asteroidy. Jeden z nich, a to asteroid 2016 JG12, měřil v průměru zhruba 190 metrů a okolo Země proletěl ve vzdálenosti pěti milionů kilometrů rychlostí sedmi kilometrů za sekundu. 

Další tři asteroidy byly už menší, jelikož měřily v průměru pouhých pár desítek metrů. Ani jeden z nich však nebyl okem viditelný. 

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz