Zajímavosti

Zpěvák Miro Žbirka opustil Slovensko kvůli manželce. Zažívala tam peklo

Zpěvák Miro Žbirka opustil Slovensko kvůli manželce. Zažívala tam peklo
Zdroj: Profimedia.cz

Přestože se legendární hudebník Miroslav Žbirka narodil v Bratislavě, téměř 30 let svého života strávil v Praze. Zpěvák se do Česka přestěhoval kvůli své manželce Katce. Ta měla údajně na Slovensku prožívat peklo.

Byla to právě láska, která Mekyho Žbirku přivedla do českého hlavního města. V roce 1988 si totiž po nevydařeném prvním manželství vzal Češku Kateřinu, která pocházela právě z Prahy. Manželé poté žili v Bratislavě, ale situace se tam na začátku 90. let vyhrotila, jelikož se Slovensko pokoušelo od Česka osamostatnit, a tak se přestěhovali do Prahy.

"Ta situace se těžko vysvětluje, mně začalo být Katky líto v té chvíli a atmosféře. Já jsem to nemohl kvůli ní vydržet," přiznal Žbirka podle portálu topky.sk.

Související obsah

Mnozí Slováci totiž v té době začali mít pocit, že se Češi nad nimi povyšují a utlačují je. Začala tak panovat značná nevraživost vůči Čechům. Žbirka však svou milovanou ženu chtěl za každou cenu ochránit. A právě na jeho popud se pak pár přestěhoval do Prahy.

"Když v lidech vyvoláte nějaké emoce, tak dokážou být takoví všelijací. No a to se začalo dít a já jsem jednoho dne řekl: ‘Víš co, Katko? Tak pojďme do Prahy, já jsem hudebník, celý život jsem cestoval a dokážu žít i tam, kde jsem se nenarodil‘," prozradil Meky. V Praze pak Žbirka strávil přes 30 let svého života.

Miroslav Žbirka zemřel v nemocnici ve středu 10. listopadu 2021 ve věku 69 let. Podlehl opakovaným zápalům plic, na kapačkách skončil už před měsícem, potom se ještě na pár týdnů vrátil domů.

Žbirka se proslavil desítkami písní. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz