Domácí

Nová lávka na Českobudějovicku musela pryč! Neměla správný protikorozní nátěr

Pouhých pár dnů vydržela nová lávka nad Jiráskovým jezem v Českých Budějovicích. Dělníci ji tam instalovali minulé úterý pomocí speciálního pontonu. Po usazení konstrukce se ale zjistilo, že nemá dostatečný protikorozní nátěr. A tak ji museli opět sundat a převézt zpět do dílen.

Byl to velmi náročný proces, kterému předcházelo půl roku příprav. Kvůli špatné přístupnosti nemohl dvě nové lávky nad historický jez umístit jeřáb. 11tunovou konstrukci proto dostávali na pilíře pomocí speciálního pontonu přímo z řeky. Na jihu Čech takovou metodu využili stavitelé poprvé.

"Jsou unikátní tím, že posun je na lanech s vysokou přesností na krátké vzdálenosti. Umí se zanořit a zase dostat nahoru," vysvětlil jednatel České lodní dopravy Vladimír Toman.

Související obsah

Usazování 60metrové konstrukce trvalo zhruba hodinu. Stejný postup dělníci zopakovali o den později při instalaci druhé poloviny lávky. Poté se ale zjistilo, že ocelová konstrukce nemá dostatečnou protikorozní ochranu.

Jez je teď proto opět bez lávky. Dělníci ji sundali během víkendu a odvezli zpět do dílen k dalšímu nátěru. "Ta ochrana neodpovídala parametrům. A oprava se nedá provést na místě," řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Druhý pokus instalace lávky by si měli dělníci zopakovat za pár týdnů.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz