Domácí

Víte, co je červená tekutina u baleného masa? Nejedná se o krev!

Víte, co je červená tekutina u baleného masa? Nejedná se o krev!
Balené maso Zdroj: Profimedia.cz

Určitě jste si už všimli červené tekutiny v obalech kupovaného masa. Mnozí z nás ji považují za krev, pravda je ale jiná.

Když si domů z obchodu donesete balené maso, jistě si všimnete, že v obalech po něm poté zůstane červená tekutina. Mnoho z nás ji má přirozeně za krev, co jiného by také z masa vytékalo. Krev to ale není.

Jedná se o přirozený vedlejší produkt, který vzniká při přepravě masa. Skládá se z vody a proteinu, kterému se říká myoglobin. Ten se přirozeně nachází ve svalech všech obratlovců a téměř všech savců.

Související obsah

​Ven z masa se dostává díky jeho transportu, při kterém je maso několikrát zmražené a poté opět rozmražené. Když se totiž voda, která je obsažena v mase, zmrazí, vytvoří malé ledové krystalky. Ty jsou ostré a rozřezávají tak svalové buňky. Po tom, co se maso opět rozmrazí, se voda i s myoglobinem dostane ven. Proto často pod baleným masem najdete savou podložku.

Tekutina je zaměňovaná za krev i kvůli své červené barvě. Tu rovněž způsobuje myoglobin. Protein na sebe totiž váže železo a kyslík stejně jako krev, což vytváří typickou červenou barvu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz