Domácí

Do Prahy míří tisíce nizozemských fanoušků. Policisté jsou v pohotovosti

Policisté v Praze jsou v pohotovosti kvůli čtvrtečnímu fotbalovému zápasu. Bude hrát Slavia a Feyenoord Rotterdam. Do české metropole má dorazit více než 3 000 nizozemských fanoušků, z nichž se řada hlásí mezi takzvané chuligány. Ve své vlasti se nedávno aktivně zapojili do protestů proti covidovým opatřením. Protesty se ale nakonec zvrhly v násilnosti.

Je to sotva pár dní, co se ulice Rotterdamu změnily v bitevní pole. Velký podíl na tom měli mít fotbaloví chuligáni. Ti samí teď míří do Prahy. Nizozemců mají přijet až tři tisícovky. Policie mobilizuje a stahuje posily. "Přijedou kolegové z Ústí nad Labem, z Brna i z Plzně," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Připraveny mají být stovky těžkooděnců, antikonfliktní týmy i motorizované jednotky. Kolik lidí přesně nasadí, policie z taktických důvodů říkat nechce. Část nizozemských fanoušků prý přijede dřív, protože si hodlá vyrazit v Praze za zábavou. Policisté tak posilují hlídky už na středeční noc.

Související obsah

Ve čtvrtek by měly hlavní průvod doprovodit až na stadion. Jeho brány se otevřou po 17. hodině. "Na stadion se dostanou pouze očkovaní nebo ti, kteří jsou maximálně 180 dní po prodělání covidu," sdělil mluvčí SK Slavia Praha Michal Býček.

Ne každý hostující fanoušek to musí splňovat. Otázka je, co pak nastane. UEFA zápas vyhodnotila jako vysoce rizikový. "Úzce spolupracujeme i s Velvyslanectvím Nizozemského království. Do Prahy přijede i sedm kolegů, specialistů na fotbalové násilí," doplnil Daněk.

Že si fandové Feyenoordu neberou servítky, poznali nedávno funkcionáři německého Unionu Berlín. Chuligáni je napadli při návštěvě rotterdamské restaurace.

To, co před pár dny předvedli fanoušci při demonstracích v Nizozemsku, připomíná loňskou situaci z pražského Staroměstského náměstí. I tam kvůli nim skončil proticovidový protest krvavou řežbou. Policie zadržela přes 140 lidí.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz