Domácí

Pražský hrad, Blaník či Vyšehrad. Přehled, kdo vlastní české památky

Hora Říp, jeden ze symbolů Česka, státu nikdy nepatřil. Pozemky na hoře vlastní rod Lobkowiczů. V minulosti už se několikrát hovořilo o jejím zestátnění. Teď by se na nákup hory Češi mohli složit ve veřejné sbírce. Kdo vlastní další významné památky české historie?

Významné české kulturní památky často spadají pod Českou republiku, obce či různé církve. Některé z nich, například horu Říp, ale vlastní soukromé osoby. Redakce TN.cz si pro vás proto připravila přehled, kdo podle katastru nemovitostí vlastní další významné české památky.

Pražský hrad

Pražský hrad je jednou z nejvýznamnějších památek Česka vůbec. Pozemky na Hradčanech ale vlastní minimálně pět subjektů. Chrám svatého Víta, Zlatou uličku, baziliku svatého Jiří i Staré purkrabství patří státu. Pak jsou zde ale místa, která vlastní různé církve. 

Klášter svatého Jiří patří pod Arcibiskupství pražské. Nové proboštství na Pražském hradě vlastní Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Kostel všech svatých spadá pod Královskou kolegiátní kapitulu Všech svatých na Hradě pražském. Ale část Pražského hradu vlastní i Lobkowiczové, a to Lobkowiczký palác, který podle katastru nemovitostí má William Easton Lobkowicz.

​Hora Říp

Hora Říp se proslavila díky pověsti o praotci Čechovi. Jeden ze symbolů Česka ale není ve vlastnictví státu. Patří rodu Lobkowiczů, konkrétně Margaret Brooks Lobkowiczové, která žije ve Spojených státech amerických.

​Hora Blaník

Blanické rytíře znají z legend snad všichni. Kdo ale vlastní horu, ve které se mají rytíři skrývat a přijet z ní zachránit český národ, až bude nejhůř? Velkou část pozemků tam vlastní Arcibiskupství pražské. Rozhledna na Velkém Blaníku ale spadá pod Českou republiku. Část pozemků je i pod Římskokatolickou farností Louňovice pod Blaníkem.

Související obsah

Hora Radhošť

Pověsti o hoře Radhošť jsou často spojované s uctíváním pohanského boha Radegasta. Jeho modlu nechali zbořit Konstantin s Metodějem. Na vrcholu se tak nachází kaple svatého Cyrila a Metoděje, kterou vlastní Římskokatolická farnost Frenštát pod Radhoštěm. Většina okolních pozemků spadá pod Českou republiku.

​Špilberk

Jednou z dominant Brna je hrad Špilberk na kopci Špilberk. Ve 13. století hrad nechal vystavět český král Přemysl Otakar II. Součástí pevnosti bylo i obávané vězení, kde byli později vězněni i ti nejhorší zločinci. V současnosti Špilberk vlastní město Brno. 

Stadice

Stadice jsou rodnou vískou bájného prvního českého knížete Přemysla Oráče. Kněžna Libuše za ním podle kronikářů vyslala poselstvo, aby jej přivedlo na Vyšehrad, odkud vládl. Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče je česká národní kulturní památka, kterou vlastní obec Řehlovice.

Související obsah

Vyšehrad

Vyšehrad je národní kulturní památka v Praze. Podle pověstí jej založil bájný kníže Krok. Dle doložených pramenů tam sídlil první český král Vratislav II. Většinu pozemků i s hřbitovem tam vlastní hlavní město Praha. Různé církevní budovy pak spadají pod sbor kněžích Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, jako například bazilika sv. Petra a Pavla či bazilika sv. Vavřince.

Hostýn

Svatý Hostýn je významné mariánské poutní místo, které bylo vyhlášeno národní kulturní památkou. Rozhledna Hostýn, Svatohostýnské muzeum a další pozemky spadají pod spolek Matice svatohostýnská, který pečuje o Svatý Hostýn. Další část pozemků spadá pod Arcibiskupství olomoucké. A nedalekou baziliku Nanebevzetí Panny Marie vlastní Římskokatolická duchovní správa Svatý Hostýn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz