Zajímavosti

Nadějný lék na Alzheimerovu chorobu. Má pomoci pacientům s aktivací paměti

Nadějný lék na Alzheimerovu chorobu. Má pomoci pacientům s aktivací paměti
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

S průlomovým objevem přišel mezinárodní tým vědců a farmaceutů. Experti totiž vyvinuli lék, který by mohl výrazným způsobem pomoci v léčbě pacientů s Alzheimerovou chorobou. Přípravek má totiž aktivovat paměť a kognitivní centra v mozku.

Výzkum, který odborníci publikovali v časopisu Cell, poprvé popisuje proces návrhu nové molekuly, která by zacílila na specifický receptorový protein v mozku. "Prostřednictvím laboratorních a klinických studií je zde potenciál vytvořit vynikající nové léky ke zlepšení kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobou," uvádí Glasgowská univerzita.

Experti z univerzity spolupracovali s biotechnickou společností Sosei Heptares. V současné době totiž neexistují žádné léky, které by byly schopny vyléčit tuto chorobu.

Související obsah

Ve studii se odborníci zaměřili na molekuly, které cílí na protein M1 (muskarinový acetylcholinový receptor). Ten hraje podstatnou roli v tvorbě paměti a v získávání kognitivních schopností.

Následné studie prokázaly, že navržená molekula si zachovává optimální vlastnost pro zlepšení paměti, a navíc minimalizuje veškeré vedlejší účinky. Klinické testy navíc na zdravých lidech v pokročilejším věku prokázaly, že lék vykazuje výrazně nižší vedlejší příznaky ve srovnání s jinými medikamenty.

"Toto je skutečný objev, který připravujeme mnoho let. Jsme nadšeni, že tato nesmírně důležitá a globální spolupráce s našimi partnery vyústila ve vysoce sofistikovaný přístup k návrhu léků, které představují obrovský potenciál pro zlepšení léčby Alzheimerovy choroby aktivací paměti a kognitivních center v mozku," uvedl profesor Andrew Tobin.

V současné době už vědci lék testují na pacientech, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. "Doufáme, že by to mohlo vést k novým možnostem léčby pacientů s touto ničivou nemocí," uzavřel Tobin.

Rychlý test odhalí Alzheimera. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz