Zajímavosti

Nadějný lék na Alzheimerovu chorobu. Má pomoci pacientům s aktivací paměti

Nadějný lék na Alzheimerovu chorobu. Má pomoci pacientům s aktivací paměti
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

S průlomovým objevem přišel mezinárodní tým vědců a farmaceutů. Experti totiž vyvinuli lék, který by mohl výrazným způsobem pomoci v léčbě pacientů s Alzheimerovou chorobou. Přípravek má totiž aktivovat paměť a kognitivní centra v mozku.

Výzkum, který odborníci publikovali v časopisu Cell, poprvé popisuje proces návrhu nové molekuly, která by zacílila na specifický receptorový protein v mozku. "Prostřednictvím laboratorních a klinických studií je zde potenciál vytvořit vynikající nové léky ke zlepšení kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobou," uvádí Glasgowská univerzita.

Experti z univerzity spolupracovali s biotechnickou společností Sosei Heptares. V současné době totiž neexistují žádné léky, které by byly schopny vyléčit tuto chorobu.

Související obsah

Ve studii se odborníci zaměřili na molekuly, které cílí na protein M1 (muskarinový acetylcholinový receptor). Ten hraje podstatnou roli v tvorbě paměti a v získávání kognitivních schopností.

Následné studie prokázaly, že navržená molekula si zachovává optimální vlastnost pro zlepšení paměti, a navíc minimalizuje veškeré vedlejší účinky. Klinické testy navíc na zdravých lidech v pokročilejším věku prokázaly, že lék vykazuje výrazně nižší vedlejší příznaky ve srovnání s jinými medikamenty.

"Toto je skutečný objev, který připravujeme mnoho let. Jsme nadšeni, že tato nesmírně důležitá a globální spolupráce s našimi partnery vyústila ve vysoce sofistikovaný přístup k návrhu léků, které představují obrovský potenciál pro zlepšení léčby Alzheimerovy choroby aktivací paměti a kognitivních center v mozku," uvedl profesor Andrew Tobin.

V současné době už vědci lék testují na pacientech, kteří trpí Alzheimerovou chorobou. "Doufáme, že by to mohlo vést k novým možnostem léčby pacientů s touto ničivou nemocí," uzavřel Tobin.

Rychlý test odhalí Alzheimera. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz