Domácí

Úřad zveřejnil podrobnosti ke zvyšování důchodů. Kolik dostanete vy?

Úřad zveřejnil podrobnosti ke zvyšování důchodů. Kolik dostanete vy?
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zveřejnila, jak se budou zvyšovat důchody v příštím roce. Výši si můžete spočítat také na kalkulačce v článku.

Celkem 3,5 milionu českých důchodů se od 1. ledna zvýší v průměru o 805 korun. Týká se to nejen těch starobních, ale také invalidních, vdovských a vdoveckých a sirotčích.

Základní výměra důchodů vzroste o 350  korun, tedy na 3 900 korun. Procentní výměry všech druhů důchodů porostou o 1,3 procenta a o dodatečnou částku 300 korun.

​Prvně se navýšení promítne do důchodů, které jsou splatné po 31. prosinci 2021. "Na rozdíl od předcházejících let zvýšení důchodů nenáleží až od splátky důchodu splatné v lednu, ale na základě změny zákona o důchodovém pojištění již od 1. ledna 2022. S ohledem na to obdrží poživatelé v rámci hromadného zvyšování důchodů samostatně ještě doplatek valorizačního zvýšení za období od 1. ledna 2022 do dne předcházejícího dni jejich lednové splatnosti. Tento doplatek bude vyplacen ve stejném termínu a stejným způsobem jako zvyšovaný důchod," uvedla ČSSZ.

Související obsah

​Co se týče zvýšení v případě souběhu důchodů, nárok na zvýšení o 1,3 procenta se u každého důchodu posuzuje samostatně. "Procentní zvýšení důchodu upraveného pro souběh s jiným důchodem se stanoví z výše procentní výměry takto upraveného důchodu. Jak již bylo výše uvedeno, zvýšení o dodatečnou částku 300 korun náleží vždy pouze jednou, a to k tomu důchodu, který je vyplácen v plné výši," objasnila ČSSZ.

​Důchody, které budou přiznané po 1. lednu 2022, se budou navyšovat až od další valorizace, nebo mimořádnou valorizací. Ale výše základní výměry důchodů přiznávaných v roce 2022 bude 3 900 korun.

V kalkulačce vytvořené portálem Peníze.cz si můžete spočítat, jak se zvýší váš důchod:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Čechy trápí nízké důchody. Co dalšího říkají na systém sociálního zabezpečení, se podívejte v reportáži z října:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz