Zahraničí

Chystá se změna ve vyplácení důchodů. Týkat se bude řady Čechů

Chystá se změna ve vyplácení důchodů. Týkat se bude řady Čechů
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Už od nového roku se změní pravidla pro vyplácení důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Změna se bude týkat českých seniorů, kteří bydlí na Slovensku.

"S účinností od 1. 1. 2022 dochází ke změně režimu vyplácení důchodových dávek klientů s bydlištěm ve Slovenské republice a k významnému zjednodušení postupů pro klienty," uvedla na webu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

I nadále budou senioři povinni pro získání své výplaty řádně vyplnit a zaslat formulář "Potvrzení o žití". Nově ho však úřadům budou posílat pouze jednou za rok.

Klienti s pravidelnou měsíční výplatou důchodu

V současné době musí senioři žijící na Slovensku, kterým úřady vyplácí důchod každý měsíc, zaslat formulář "Potvrzení o žití" čtyřikrát ročně. Formulář rozesílá ČSSZ vždy v únoru, květnu, srpnu a listopadu.

Související obsah

Nově od 1. 1. 2022 však bude úřad ověřovat žití pouze jednou ročně a formulář lidem zašle vždy v únoru.

"Lhůta pro vrácení vyplněného tiskopisu s úředně ověřeným podpisem je 30 kalendářních dnů. Pokud tiskopis nebude v požadované lhůtě vrácen, zašle ČSSZ urgenci. Pokud ani poté nebude tiskopis do 30 dnů vrácen, ČSSZ výplatu důchodu pozastaví. Výplata bude obnovena po zaslání řádně vyplněného a ověřeného tiskopisu," vysvětlila ČSSZ na svém webu.

Lidé budou o této změně informováni dopisem, který Česká správa sociálního zabezpečení rozešle v únoru 2022 spolu s formulářem "Potvrzení o žití".

Klienti s nepravidelnou výplatou

"Nově bude změněn uvedený režim nepravidelných výplat na režim pravidelných měsíčních výplat důchodů s ověřováním žití pouze jednou ročně v únoru daného kalendářního roku," uvedl úřad.

Související obsah

Pro přechod z nepravidelného režimu výplat na ten pravidelný s účinností od 1. 1. 2022 je nutné, aby ČSSZ vyplatila splátky důchodu do konce roku 2021. Navíc je potřeba, aby klienti zaslali úřadu formulář "Potvrzení o žití" v prosinci roku 2021 s úředně ověřeným vlastnoručním podpisem.

"Pokud ČSSZ obdrží formulář v některém z následujících měsíců, změní režim výplaty na měsíční až od nejbližšího možného termínu po obdržení formuláře Potvrzení o žití," doplnila ČSSZ.

Také tyto klienty informuje úřad o změnách zasláním dopisu, který bude ČSSZ rozesílat už v listopadu roku 2021.

Čechy stále trápí nízké důchody. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz