Zajímavosti

Nové důkazy: Na Falklandech byli první lidé zřejmě dávno před Evropany

Nové důkazy: Na Falklandech byli první lidé zřejmě dávno před Evropany
Lebka psa bojovného nalezená na Falklandech Zdroj: Profimedia

Ačkoliv se za objevitele Falklandů dlouho považovali Evropani, poslední nálezy na odlehlém souostroví ukazují na to, že se tam první lidé dostali stovky let před mořeplavci z Británie a Španělska.

Oficiálně se objevení Falklandských ostrovů datuje na konec 17. století. Tehdy bylo souostroví neobydlené. Poslední výzkum archeoložky Kit Hamleyové z Manské univerzity, který publikovala v Science Advances, ale ukazuje na to, že se tam doplavili zřejmě jihoameričtí domorodci dávno před Evropany.

"Falklandský proud protékající kolem Faklandských ostrovů je bohatý na potravu a mohl tak ponouknout zkušené mořeplavce, aby toho využili," objasnila Hamleyová, proč mohli domorodci na ostrovy zavítat.

Podle všeho se domorodci dostali na Falklandy opakovaně, nikdy se tam ale dlouhodobě neusídlili. Nejstarší nálezy dřevěného uhlí ukazují na období asi před 1800 lety, a další pak na časový úsek mezi lety asi 1470 a 1620.

Související obsah

​Hamleyová vychází z několika důležitých nálezů. Jedná se o dřevěné uhlí, které má dokládat dávnou lidskou činnost, kosti tučňáků a tuleňů, které zřejmě lidé na ostrovech před příchodem Evropanů lovili, a také z nálezu kamenného hrotu, který byl zřejmě součástí šípu či oštěpu.

Dalším důležitým ukazatelem je přítomnost psovité šelmy označované jako warrah, v češtině pes bojovný. Na ostrovech to byl před vyhubením Evropany totiž jediný savec, který žil výhradně na souši. Je totiž možné, že zvíře připlulo s domorodci. Indiáni z kmene Yaghan si totiž tyto psy ochočovali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz