Domácí

Češi začali více nakupovat na internetu, a to zejména jídlo a oblečení. ANKETA

Češi začali více nakupovat na internetu, a to zejména jídlo a oblečení. ANKETA
Zdroj: Getty Images

Lidé v Česku stále častěji využívají internet. Kromě nákupu oblečení nebo elektroniky si touto cestou v poslední době také objednávají jídlo. Podle Českého statistického úřadu je online objednávek z restaurací o polovinu více než loni. Zvýšil se i počet těch, kteří přes internet komunikují s úřady.

Letos v Česku používá internet 83 procent lidí starších 16 let, což je 7,3 milionu lidí. V případě pracujících ho využívá dokonce 97 procent z nich, u seniorů je to 46 procent. Mobilní telefon používají už téměř všichni dospělí, tedy 99 procent. Chytrý telefon má pak 77 procent Čechů.

"Mobilní telefon je pro Čechy nejčastějším zařízením, na kterém používají internet. V současnosti je na telefonu online již 72 procent osob starších 16 let, mezi mladými ve věku 16 až 34 let internet v mobilu používá dokonce 98 procent z nich. Oproti tomu v případě lidí starších 75 let využívá tuto možnost pouze 8 procent osob," uvedla Eva Myšková Skarlandtová z oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

Související obsah

​Češi začali během pandemie také více nakupovat na internetu, dělá to podle statistiky 57 procent lidí starších 16 let. Nejčastěji si takto pořizují oblečení. Ve druhém čtvrtletí letošního roku si 39 procent lidí koupilo oblečení přes internet, to je o 9 procentních bodů více než před rokem. Meziročně vzrostl také počet těch, kteří si objednali jídlo z restaurací, a to z 13 na 20 procent.

Lidé také stále více sledují videa na placených kanálech. Jejich podíl vzrostl meziročně z 11 na 15 procent. U placeného streamování hudby zaznamenal ČSÚ meziroční nárůst z 5 na 7 procent.

Meziročně rostl i podíl lidí využívajících elektronizaci veřejné správy. "V roce 2020 zaslalo některému z úřadů formulář online způsobem 15 procent osob, letos je to už 23 procent. Šlo například o podání daňových přiznání. Z důvodu meziroční srovnatelnosti nebyl do ukazatele započítán formulář pro sčítání lidu, které se koná pouze jednou za deset let," upřesnil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz