Zajímavosti

Dlouhé vysedávání lidem škodí! Zvyšuje se riziko deprese a úzkosti

Dlouhé vysedávání lidem škodí! Zvyšuje se riziko deprese a úzkosti
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru změnila návyky lidí. Řada z nich začala více sedět ať už kvůli práci na home officu, nebo kvůli skutečnosti, že musela trávit více času zavřená ve svých domovech. Podle odborníků je to však poměrně nebezpečné. Dlouhé vysedávání totiž může zvýšit riziko deprese a dalších duševních onemocnění.

Lockdowny omezily veškeré venkovní aktivity na minimum a všichni tak museli začít trávit více času doma. Nyní se však ukazuje, že tento "sedavý" způsob života může být velmi škodlivý pro naše fyzické i duševní zdraví.

Podle nedávno zveřejněného výzkumu (v časopisu Frontiers in Psychiatry) amerických odborníků totiž lidé, kteří v období od dubna do června 2020 trávili větší množství času sezením, měli daleko větší šanci, že se u nich rozvine deprese nebo pocit úzkosti, než ti, kteří tak často neseděli.

Související obsah

"Sezení je skutečně záludné. Je to něco, co děláme pořád, aniž bychom o tom nějak přemýšleli," vysvětlil jeden z autorů výzkumu Jacob Meyer.

Právě to je podle odborníků velkým problémem. "Už v březnu 2020 jsme věděli, že koronavirus ovlivní naše chování, a to spoustou podivných a někdy i komických způsobů, které jsme dopředu nemohli nijak předvídat," doplnil Meyer.

Výzkum prokázal, že lidé, kteří se před pandemií hýbali, po zavedení nejrůznějších opatření snížili svou fyzickou aktivitu o 32 %. Všichni poté uvedli, že pociťovali deprese, úzkosti nebo pocit osamění. "Lidé se životu v pandemii přizpůsobili. Ale těm, kteří často seděli a stále sedávají, se jejich depresivní příznaky v průměru nelepšily tak, jako ostatním," uzavřel Meyer.

Jak zvládat zimní deprese? Podívejte se na rozhovor s odborníkem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz