Domácí

Stovky tisíc lidí nemají stále svého dodavatele energií. Hrozí jim, že je odpojí

Měsíc a půl od pádu společnosti Bohemia Energy, kdy se 900 tisíc zákazníků ocitlo v problémech, jich stále více než třetina nemá nového dodavatele. Energetické společnosti upozorňují, že by lidé rozhodně neměli otálet. Kdo nestihne přechod do půlky března, bude vnímán jako nelegální odběratel.

Třeba paní Hajduková z Liberce je jednou ze zbývajících 300 tisíc lidí v Česku, kteří nového dodavatele energií hledají. "Šlo to dřív, ale nechtělo si mi, protože byly fronty," vysvětlila.

Když Bohemia Energy padlo, o dodavatele přišlo asi 900 tisíc lidí. Takovou armádu klientů by za normálních podmínek společnosti pomocí reklam verbovaly roky. Na tohle sousto ale nebyl připravený nikdo.

"Jsme převzali zhruba 70 tisíc lidí. K dnešnímu dni jich je 30 tisíc vyřízených. Dalších 20 tisíc žádostí čeká na vyřízení," řekl v sobotu mluvčí PRE Petr Holubec.

Zbývajících 20 tisíc klientů dodávky elektřiny neřeší. Společnost přitom všechny obeslala dopisem. "Pět tisíc doporučených dopisů se nám vrátilo. Zůstávají v režimu DPI a to by mohl na konci března být problém, by se dopustili takzvaného neoprávněného odběru, za který hrozí sankce nebo přerušení dodávky elektřiny. Takže bych apeloval na to, aby se tito lidé starali o své záležitosti," varoval Holubec.

Související obsah

​Společnost ČEZ získala v režimu DPI celkem 375 tisíc klientů. Nové smlouvy zatím uzavřely dvě třetiny z nich. Třetina dál platí vysoké poplatky a vyčkává. A z těch, co vystáli frontu před ČEZem, zůstaly u tohoto dodavatele dvě třetiny klientů, třetina odešla jinam.

"Nejsnazší přechod je online anebo přes zákaznická centra. Na našem webu vidíte, jaké jsou ty průměrné čekací doby na pobočkách po celé republice," poradil mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Paní Kohoutová v Liberci provozuje malý domov důchodců. Zálohy jen za plyn jí stouply ze 27 na 210 tisíc korun. "Pokročila jsem, podepsala jsem smlouvu. Tento pátek elektřina a příští týden ve čtvrtek plyn. Takže suma sumárum měsíc a půl v režimu DPI. Pro mě to představuje 250 tisíc korun," shrnula.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz