Zahraničí

Američan, který neprávem seděl 42 let ve vězení, se stal milionářem

Američan, který neprávem seděl 42 let ve vězení, se stal milionářem
Zdroj: Profimedia

Neprávem odsouzený dvaašedesátiletý Američan Kevin Strickland, který byl tento týden po více než 42 letech propuštěn z vězení, se stal milionářem. Na odškodnění sice nemá nárok, avšak díky obrovské vlně solidarity tisíců lidí dostal přes milion dolarů.

Přestože je jeho případ označován za jeden z nejhorších justičních omylů v dějinách státu Missouri, nemůže za téměř celý život neprávem strávený ve vězení dostat odškodnění. Tamní zákony to totiž umožňují pouze v případech, kdy je nevina prokázána pomocí analýzy DNA.

Nezisková organizace Midwest Innocence Project, jejíž právníci se zasadili o Stricklandovo propuštění, upozornila na to, že nemá peníze na živobytí. Uspořádala sbírku, na jejímž účtu se do sobotního večera sešlo 1,45 milionu dolarů (téměř 33 milionů korun), informovala agentura AP.

Související obsah

​Strickland byl odsouzen jako spolupachatel trojnásobné vraždy z roku 1978. Čtyři útočníci vraždili v domě v Kansas City, jejich řádění přežila tehdy dvacetiletá dívka, která předstírala, že je mrtvá. Stala se korunní svědkyní a Stricklanda označila za jednoho z pachatelů. Po několika letech chtěla své svědectví odvolat, ale zemřela. On svou účast na hrůzném činu od počátku popíral. Hmatatelné důkazy z místa činu proti němu nebyly.

Soudce, který v úterý vyhlásil osvobozující verdikt, uznal, že důkazy proti Stricklandovi byly buď staženy, nebo vyvráceny. Navíc jeden ze čtveřice skutečných pachatelů už dříve před soudem vypověděl, že Strickland neměl s vraždami nic společného.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Píše se na Deník.cz