Zajímavosti

Vánoce se blíží! Jak ušetřit za štědrovečerní večeři? RECEPTY

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. Za štědrovečerní večeři si však letos připlatíme. Podle ekonomů kilogram kapra zdraží téměř o 13 korun, cena brambor se zvedne o 5 až 10 % za kilogram. Díky snadným receptům ale můžete pár korun ušetřit.

První adventní neděle je tu a do Štědrého dne zbývá už jen několik desítek dnů. Lidé však musí počítat se zdražováním, které se promítne také do ceny sváteční večeře. Reportér TV Nova se ji proto pokusil uvařit za ceny z minulého roku.

Z jednoho kapra je totiž možné připravit na štědrovečerní stůl nejen polévku a kapří hranolky, ale také smažené jednotlivé porce v trojobalu.

Kuchání kapra

Po zabití necháme kapra ležet přibližně dvě minuty a pak ho očistíme papírovou utěrkou. Pomocí škrabky na šupiny nebo pomocí tupé strany nože ho šupin zbavíme. Kapra vykucháme tak, že ho rozřízneme směrem od řitního otvoru k hlavě, břišní dutinu rozevřeme a uvolníme vnitřnosti, které následně vyndáme. Opatrně odstraníme vzduchové měchýře a žlučový váček (žluč by mohla znehodnotit maso a vnitřnosti) a oddělíme jikry nebo mlíčí a játra. Ze zbytků vnitřností vytáhneme celé střívko.

Související obsah

Následně odřízneme hlavu a ploutve. Kapra podél páteře nožem rozdělíme na dva filety. Následně od filetů odřízneme břišní část a ocas, tyto části nakrájíme na silnější proužky (hranolky). Ořezané filety podél dlouhých kostí nakrájíme na jednotlivé porce, které obalíme v trojobalu a pozvolna smažíme nebo pečeme. Kapří hranolky nejdříve marinujeme minimálně hodinu v bylinkovo-olejové směsi, pak obalujeme v hladké mouce a smažíme nebo pečeme dozlatova. Ze zbylých očištěných částí (jikry, mlíčí, játra a vazivo držící vnitřnosti) a hlavy připravíme rybí polévku. 

Redakce TN.cz vám přináší snadné a úsporné recepty, díky kterým můžete ušetřit:

Smažený kapr

1 kg kapra (6 porcí)

100 g hladké mouky

1 vejce nebo zbylé žloutky či bílky z těst na vánoční cukroví – úspora

100 ml mléka

strouhanka (z domácího starého pečiva) – úspora

50 ml slunečnicového oleje do rozprašovače (obaleného kapra pouze sprejujeme) – úspora

sůl

citron

Postup: Vejce rozředíme mlékem a promícháme. Osolené porce kapra postupně obalujeme v mouce, mléce s vejcem a ve strouhance. Pokládáme na plech, sprejujeme olejem a smažíme nebo pečeme na plechu 15 až 20 minut při teplotě 220 °C v troubě.

Další recepty najdete na následující stránce.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz